Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

September 30, 2018

Opodatkowanie sprzedaży schodów wraz z montażem dla odbiorcy w Niemczech

0 1163

Czy podatnik sprzedając schody z metaloplastyki dla odbiorcy z Niemiec-osoby fizycznej, musi mieć kasę fiskalną. Czy musi się zarejestrować do VAT w Niemczech i jaką stawkę ma zastosować 8% czy 23% VAT. Schody do lokalu mieszkalnego sprzedaje i montuje w Niemczech.

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż schodów podlega opodatkowaniu na terenie Niemiec. Podatnik nie ma obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

W odniesieniu do różnego rodzaju zabudów i montażu schodów należy przyjąć, iż jeżeli montaż różnych komponentów schodów w celu wykonania trwałej konstrukcji następuje z wykorzystaniem w sposób istotny elementów lokalu, który przez konstrukcyjne połączenie tych komponentów i elementów stworzy trwałą konstrukcję spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, czynność taka będzie stanowić usługę na nieruchomości.

Zatem w sytuacji, gdy połączenie konstrukcji schodów z budynkiem będzie się cechowało stałym połączeniem, to zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, tj. miejscem opodatkowania będzie położenie nieruchomości, czyli Niemcy i czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

W przypadku natomiast montażu schodów, gdy nie wystąpi trwałe połączenie z konstrukcją nieruchomości, zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. W takim przypadku, miejsce dostawy towarów będzie znajdowało się w miejscu montażu tych schodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT miejscem opodatkowania dostawy towarów z montażem jest kraj, w którym dokonywany jest montaż. Przy czym nie uznaje się za montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że jeżeli Czytelnik dokonał dostawy schodów z montażem do Niemiec to miejscem opodatkowania tej dostawy będą Niemcy i czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Zobowiązanym do opodatkowania VAT tej transakcji w Niemczech zgodnie z prawem niemieckim będzie Czytelnik, gdyż usługa świadczona jest na rzecz osoby fizycznej. Będzie to wymagało rejestracji dla celów VAT na terenie Niemiec.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy o VAT. W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis określa ogólną zasadę, z której wynika, iż wszyscy podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. A zatem o obowiązku stosowania kas decyduje status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Przy czym, stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem, sprzedaż schodów wraz z montażem na terenie Niemiec nie spowoduje obowiązku rozpoczęcia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, bowiem Czytelnik nie będzie dokonywał odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju (czyli sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów poza terytorium kraju należy wykazać w poz. 11 - podstawę opodatkowania.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 2 pkt 22, art. 22 ust. 1 pkt 2 , art. 28e, art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług