Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

June 21, 2016

Opodatkowanie sprzedaży własnych towarów na targowiskach w innych krajach Unii Europejskiej

0 1295

Dostawa towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na terytorium innego kraju Unii Europejskiej będzie opodatkowana na terytorium danego kraju, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami prawa.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2016 roku nr IBPP4/4512-54/16/EK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi sklep z akcesoriami do jazdy konnej. W celu zwiększenia sprzedaży zamierza uczestniczyć w różnych targach branżowych organizowanych w innych niż Polska krajach unijnych, tj. Francja, Niemcy, Austria, gdzie planuje sprzedawać odbiorcom indywidualnym swoje towary. Przedsiębiorca przedmiotowe artykuły będzie wywozić z Polski własnym transportem i tam dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapłata indywidualnych odbiorców będzie dokonywana kartami płatniczymi. Przedsiębiorca nie będzie znać danych potencjalnych odbiorców, a z przepisów ustawy o VAT wynika, że za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się tylko taki wywóz towarów z Polski na terytorium innego kraju, w którym nabywcą są podmioty ściśle określone w tym przepisie. Zatem sprzedaż na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej, zamieszkałych na terytorium Wspólnoty, co do zasady nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, co oznacza opodatkowanie takiej dostawy wg stawek krajowych.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy wskazana sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT w Polsce,

  • jeśli nie to czy musi się zarejestrować w każdym kraju unijnym i dokonywać rozliczeń wg przepisów podatkowych danego kraju, pomimo, że sprzedaż detaliczna nie będzie stanowiła stałych dostaw.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż Przedsiębiorca dokonując przemieszczenia własnych towarów na targowisko do Francji, Niemiec, Austrii gdzie dokonuje następnej dostawy finalnemu odbiorcy, dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem w momencie wywozu towarów z Polski i ich transportu na terytorium tych państw, właścicielem towarów nadal jest Przedsiębiorca. Prawo własności towarów będzie przechodziło na odbiorcę finalnego dopiero w momencie dokonania dostawy na targowisku na terytorium Francji, Niemiec, Austrii. Zatem w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z przypadkiem, kiedy wywóz towarów z Polski do Francji, Niemiec czy Austrii nie występuje w wykonaniu sprzedaży, a jedynie przemieszczenia tych towarów na własną rzecz na terytorium tych państw do celów dalszej sprzedaży.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecia – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku sprzedaży na targowisku na terytorium innych krajów Unii Europejskiej przez Przedsiębiorcę towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, miejscem dokonania dostawy przedmiotowych towarów będzie miejsce, w którym towary te znajdują się w momencie dostawy, czyli terytorium danego kraju unijnego. Tym samym dostawa towarów dokonana przez Przedsiębiorcę na targowisku na terytorium innego kraju Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Jednocześnie dostawa towarów dokonana przez Przedsiębiorcę będzie opodatkowana na terytorium odpowiednio Francji, Niemiec, Austrii zgodnie z przepisami tam obowiązującymi, zasady ich opodatkowania będą określały przepisy obowiązujące w danym państwie. Oznacza to zarazem, że w celu ich prawidłowego rozliczenia w tym także konieczności zarejestrowania Przedsiębiorca winien zapoznać się z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w danym kraju unijnym.

Podstawa prawna: art. 13 ust. 3, art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.