Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Klient wystawił fakturę WDT gdzie ujął sprzedaż towaru ze stawką VAT 0% a transport 23%. Czy taką fakturę zaksięgować zgodnie z treścią ze stawkami jaką ujął czy też powinna być korekta do tej faktury? Prawidłowo powinien ująć tylko pozycję towaru - w cenie winna być zawarta cena transportu​ ...

ODPOWIEDŹ

Jeżeli  usługa transportowa jest odrębną od dostawy czynnością (np. jest odrębna umowa na transport) to Pani klient powinien wystawić osobną fakturę na usługę transportową z adnotacją „odwrotne obciążenie” nie 23% (nabywca usługi rozlicza podatek VAT w swoim kraju).
Jeżeli nie ma odrębnej umowy, to co do zasady, transport wliczany jest w cenę dostarczonego towaru i opodatkowany w tym przypadku  stawką 0%

UZASADNIENIE

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) zostało określone w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. WDT jest wywozem towarów z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż Polska, na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż Polska.
Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
W sytuacji WDT podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia jest to koszt wytworzenia. Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy, podstawę opodatkowania należy powiększyć o:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Zatem, co do zasady, usługa transportowa jest jednym z elementów dostawy towarów  i wówczas w cenę towaru wliczona jest wartość usługi transportu, a całość opodatkowana jest stawką właściwą dla towaru, czyli w tym przypadku 0%. Takie stanowisko znalazło potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2014 r. (sygn. ILPP4/443-454/14-2/ISN). Sytuacja dotyczyła podatnika, który był zobowiązany do wykonania konstrukcji stalowych i dostarczenia ich pod wskazany adres wykorzystując firmę transportową. Z uwagi na to, że koszt usługi transportowej nie był wkalkulowany w cenę ustaloną za 1 tonę konstrukcji stalowej, podatnik odrębnie zafakturował usługę transportową przyjmując, że są oddzielnymi czynnościami. Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem argumentując, że z ekonomicznego punktu widzenia dostawa towarów wraz z usługą transportu jest obiektywnie jedną transakcją, zatem koszty usługi transportu zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu WDT i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy towaru.
Zazwyczaj sytuacje takie uregulowane są w umowach. W interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2014 r. (sygn. ILPP4/443-245/14-2/BA)  Organ podatkowy stwierdził, że z uwagi na zapisy zawarte w umowach i z uwagi na ustalenia między stronami - usługę transportową uznać należy (...) za czynność świadczoną odrębnie od dostawy samego towaru i podatnik ma prawo do odrębnego fakturowania dostawy towaru ze stawką 0% i refakturowania kosztów transportu z adnotacją na fakturze „odwrotne obciążenie”.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy wykazać w poz. 21, świadczenie usług poza terytorium kraju opodatkowanych zgodnie z art. 28b w poz. 11 i 12
 

Podstawa prawna:  art. 29a ust. 1 i 6, art 42, art.  28b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.