Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

July 31, 2013

Opodatkowanie usług budowlanych świadczonych na terytorium Niemiec na rzecz osoby fizycznej

0 898

Polska firma świadczy na terenie Niemiec usługi budowlane na rzecz osoby fizycznej. Jak należy opodatkować taką transakcję? Czy należy zarejestrować działalność gospodarczą na terenie Niemiec?

ODPOWIEDŹ

Usługi budowlane stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art.28e ustawy o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości.

UZASADNIENIE

Usługi budowlane są usługami związanymi z nieruchomościami. Zgodnie z art.28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Na mocy powyższego przepisu, jeżeli usługa związana jest z nieruchomością położoną na obszarze innego państwa niż Polska, to nawet jeżeli świadczącym usługę jest krajowy podatnik, nie podlega ona opodatkowaniu polskim VAT. Usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju położenia nieruchomości, a to, kto i w jaki sposób opodatkuje usługę uzależnione jest od obowiązujących w tym państwie regulacji. Świadcząc usługi na terytorium innego niż Polska kraju Unii Europejskiej, należy zapoznać się z obowiązującymi na terytorium tego kraju unormowaniami w zakresie zasad rejestracji dla celów VAT. W Niemczech obowiązek rejestracji VAT uzależniony jest m.in. od kwoty obrotów oraz od przewidywanego czasu trwania prac budowlanych. W związku z tym, że w omawianym przypadku usługi budowlane świadczone będą na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Czytelnik będzie zobowiązany do dokonania rejestracji w Niemczech jako podatnik VAT w celu rozliczania podatku z tytułu świadczenia tych usług i dokumentowania przedmiotowych usług fakturami wystawianymi w oparciu o przepisy niemieckie, z niemiecką stawką podatku od wartości dodanej.

Pomimo że wykonywane usługi nie będą opodatkowane VAT w Polsce, ma Pan obowiązek prowadzić rejestr sprzedaży usług budowlanych wykonywanych poza terytorium Polski. Zgodnie z art.109 ust.3a ustawy o VAT, podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. Zgodnie z art.19 ust.13 pkt 2 lit.d ustawy o VAT dla usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30-go dnia, licząc od dnia wykonania usług. Wartość usługi należy również wykazać w pozycji 11 deklaracji VAT-7 (wersja 14) lub w pozycji 21 deklaracji VAT-7D lub VAT-7K (dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju), a zgodnie z art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, macie Państwo prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu w kraju towarów lub usług związanych ze świadczoną usługą.

Ponadto należy wspomnieć, że, jeżeli nie dokona Pan rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, usługa, o której mowa w pytaniu powinna zostać udokumentowana fakturą wystawioną w oparciu o polskie przepisy, co wynika z art.106 ust.2 ustawy o VAT.

Bożena Sawicka