Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

March 3, 2015

Opodatkowanie usług budowy nieruchomości w Niemczech na rzecz polskiej firmy

0 1013

Dokonując rozliczeń w zakresie podatku VAT z tytułu budowy nieruchomości na rzecz polskiej firmy w Niemczech, podwykonawca powinien zarejestrować się na potrzeby tego podatku w Niemczech i zgodnie z przepisami tego państwa dokonać rozliczeń podatkowych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2015 roku nr IBPP4/443-555/14/EK.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jako przedsiębiorca w zakresie wykonywania usług budowlanych, remontowych, montażu CO itp. na terenie kraju. Wszystkie transakcje potwierdza fakturami VAT- jest czynnym podatnikiem VAT. W kraju Wnioskodawca stosuje za wykonane usługi stawkę VAT 23%, którą potwierdza wystawionymi fakturami. W niedalekiej przyszłości ma zostać podwykonawcą polskiej firmy również czynnego podatnika VAT, który nie ma zarejestrowanej firmy do podatku od wartości dodanej w Niemczech. Wnioskodawca za wykonane usługi zamierza wystawiać faktury firmie której byłby podwykonawcą VAT z oznaczeniem „NP.” - nie podlega opodatkowaniu w Polsce ponieważ usługi wykonywane byłyby na terenie Niemiec czyli w kraju położenia a w tym przypadku wznoszenia nieruchomości w dokładnie oznaczonym miejscu. Sytuacja Wnioskodawcy związana jest ze złożonym już wnioskiem ORD-IN przez firmę „X” - której to Wnioskodawca ma być podwykonawcą.

Czy prawidłowe będzie wystawienie faktury VAT „NP.” (nie podlega opodatkowaniu na terenie Polski) na rzecz firmy polskiej której Wnioskodawca będzie podwykonawcą, usługa ta będzie wykonana na terenie Niemiec w miejscu położenia bądź budowy nieruchomości?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Rozpatrując wątpliwość zawarte w pytaniu Organ uznał, że przedmiotowe usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz polskiego podmiotu będą opodatkowane na terytorium Niemiec.

Tym samym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dla usług związanych z nieruchomością świadczonych przez Wnioskodawcę na terytorium Niemiec na rzecz polskiego głównego wykonawcy, który nie jest zarejestrowanym w Niemczech podatnikiem podatku od wartości dodanej, a przede wszystkim nie jest zobowiązanym do zapłaty tego podatku winny być opodatkowane na terytorium Niemiec.

Jednocześnie zasady ich opodatkowania i dokumentowania (fakturowania) przez Wnioskodawcę będą określały przepisy niemieckie. Oznacza to zarazem, że w celu ich prawidłowego dokumentowania i rozliczenia Wnioskodawca winien zapoznać się z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Niemczech.

Podstawa prawna: art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.