Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

November 4, 2012

Opodatkowanie usług hotelowych i gastronomicznych nabytych w innym kraju

0 865

W czasie podróży służbowej do Austrii otrzymałem fakturę za usługę hotelową i gastronomiczną z naliczonym VAT. Czy hotel postąpił prawidłowo opodatkowując usługę? Jak powinienem ująć w deklaracji VAT fakturę? Czy mogę odliczyć podatek z faktury za hotel?

ODPOWIEDŹ

W przypadku świadczenia usług dla prawidłowego rozliczenia VAT podstawowe znaczenie ma określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 44 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Dyrektywą Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 roku zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług) miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, lub, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W przepisach szczególnych Dyrektywy określono dla niektórych czynności odstępstwo od ogólnej zasady. Zgodnie z art.47 Dyrektywy miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość. Również zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym m. in. usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, jest miejsce położenia nieruchomości. Podobnie jest w przypadku usług restauracyjnych i cateringowych dla których miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane (art.55 Dyrektywy oraz art.28i ustawy o VAT).

W związku z powyższym hotel prawidłowo postąpił opodatkowując wyświadczoną dla Pana usługę hotelową w miejscu położenia hotelu oraz usługę gastronomiczną w miejscu jej faktycznego wykonania tj. w Austrii. Ponieważ usługi te podlegają opodatkowaniu w Austrii nie stanowią importu usług. Żeby bowiem można było mówić o imporcie usług miejscem świadczenia tych usług, zgodnie z art. 28b-28o ustawy o VAT, musi być terytorium kraju.

Takie usługi dla celów podatku VAT nie są uwzględniane ani w ewidencji podatkowej VAT (art. 109 ust. 3 ustawy, który określa jakie dane musi zawierać ewidencja) ani w deklaracji podatkowej. Nie może Pan również odliczyć podatku z wystawionej przez hotel faktury, gdyż ustawa o podatku od towarów i usług nie zezwala na odliczenie podatku od wartości dodanej (czyli podatku nałożonego na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej).

Może Pan jednak ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego w Austrii. Uprawnienie takie wynika z przepisów Dyrektywy Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 roku określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim. Zgodnie z art. 5 tej dyrektywy, prawo do zwrotu podatku naliczonego określa się zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE, na zasadach stosowanych w państwie członkowskim zwrotu. Zatem, każde państwo członkowskie ustala w swoich aktach prawnych szczegółowe warunki dotyczące zwrotu podatku na zasadach określonych w tym państwie. Niemniej, państwa członkowskie obowiązane są do wprowadzenia w swoim prawodawstwie regulacji określonych dyrektywami.

Z załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1174/2009 z dnia 20 listopada 2009 roku ustanawiającego zasady wykonania art. 34a i 37 rozporządzenia Rady (WE) nr 1798/2003 w odniesieniu do zwrotu podatku od wartości dodanej zgodnie z dyrektywą Rady 2008/9/WE określającego kody używane do przekazywania informacji dotyczących rodzaju nabytych towarów i usług, wynika, że zarówno wydatki poniesione na zakwaterowanie (kod 6) jak i na żywność, napoje i usługi restauracyjne (kod 7) są wykazywane we wnioskach o zwrot podatku.

Informacje odnośnie składania wniosków określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 roku w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej.

Katarzyna Domińska