Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , KASY REJESTRUJĄCE

July 31, 2013

Opodatkowanie usług prywatnego przedszkola

0 1554

Jako osoba fizyczna zamierzam otworzyć prywatne przedszkole. Nie wiem czy dostanę zezwolenie z Wydziału Edukacji. Czy moja działalność będzie podlegała opodatkowaniu VAT? Czy muszę stosować kasę fiskalną?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli przedszkole uzyska status przedszkola niepublicznego, to świadczone w jego ramach usługi będą zwolnione od VAT oraz z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Natomiast w przypadku braku takiego statusu usługi te będą podlegały opodatkowaniu VAT oraz obowiązkowi zastosowania kasy do ich rejestrowania.

UZASADNIENIE

W myśl art.43 ust.1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:

a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,

b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Z art.2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, wynika, że system oświaty obejmuje między innymi przedszkola. Ponadto, art.5 ust.1 tej ustawy stanowi, iż szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną. Natomiast w myśl ust.2 powołanego artykułu szkoła i placówka może być zakładana i prowadzona między innymi przez osobę fizyczną. Warunkiem założenia niepublicznego przedszkola przez osobę fizyczną jest uzyskanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek (art.82 ustawy o systemie oświaty). Po otrzymaniu wniosku o wpis (zgłoszenia do ewidencji) organ ewidencyjny w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia, dokonuje wpisu do ewidencji placówki niepublicznej oraz doręcza osobie dokonującej zgłoszenia, zaświadczenie o wpisie placówki do ewidencji. Kopię zaświadczenia organ ten przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu. W przypadku, gdy zgłoszenie nie zawiera wszystkich niezbędnych danych lub statut szkoły lub placówki jest sprzeczny z obowiązującym prawem i mimo wezwania nie został zmieniony, organ ewidencyjny wydaje decyzję o odmowie dokonania wpisu. Brak wpisu do ewidencji skutkuje tym, że powstała w ten sposób placówka sprawująca opiekę nad dziećmi nie uzyska statusu przedszkola niepublicznego a zatem nie będzie przedszkolem w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy, a zatem nie będzie jej przysługiwało w stosunku do świadczonych usług zwolnienie od podatku, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 24 ustawy o VAT.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art.111 ustawy. W myśl ust.1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (część I załącznika poz. 29 ) usługi w zakresie edukacji (ex.85) zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych. Zwolnienie to obowiązuje bez względu na wysokość uzyskanego obrotu. Świadczone przez Panią usługi będą mogły być zakwalifikowane w powyższym grupowaniu PKWiU, jeżeli prowadzone przez Panią przedszkole uzyska status przedszkola niepublicznego. W takim przypadku usługi te będą korzystały ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W przeciwnym przypadku należy zainstalować kasę, chyba że skorzysta Pani z przewidzianego w §3 ust.1 pkt 1 i 2 cytowanego rozporządzenia zwolnienia podmiotowego ze względu na wartośc sprzedaży lub z któregoś ze zwolnień przedmiotowych (np. z wynikającego z poz.37 załącznika do rozporządzenia zwolnienia dla świadczonych usług, jeżeli zapłata za nie jest dokonywana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłaty jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczą).

Reasumując, placówka sprawująca opiekę nad dziećmi, która nie posiada statusu przedszkola niepublicznego nie będzie spełniała koniecznego warunku do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art.43 ust.1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Może być również zobowiązana do ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy fiskalnej stosownie do zapisów ustawy o VAT i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast usługi świadczone przez placówkę o statusie przedszkola niepublicznego będą zwolnione zarówno od podatku od towarów i usług jak i z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, bez względu na uzyskany obrót.

Emilia Wach