Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 28, 2013

Opodatkowanie usług tłumaczenia świadczonych dla zagranicznej firmy

0 866

Jestem tłumaczem języka angielskiego. Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jestem podatnikiem VAT. W kwietniu będę tłumaczyła dokumentację dla klienta z Anglii posiadającego numer VAT UE, będę też tłumaczem w czasie pobytu w Polsce pracownika angielskiej firmy. W jaki sposób mam rozliczyć VAT od usługi tłumaczenia dokumentacji oraz tłumaczenia ustnego?

ODPOWIEDŹ

 Opisana usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, ale podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w Wielkiej Brytanii. Transakcję należy rozliczyć w poz.21 i 22 deklaracji VAT-7, VAT-7D lub VAT-7K oraz w części E informacji podsumowującej VAT UE.

UZASADNIENIE

W przypadku świadczenia usług, w celu prawidłowego rozliczenia VAT najważniejsze jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Z ogólnej zasady zawartej w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z pewnymi zastrzeżeniami. Powyższa zasada ma również zastosowanie do świadczonych na rzecz podatników tzw. usług niematerialnych, do których zaliczają się również usługi tłumaczeń. W oparciu o powyższe przepisy zarówno wykonana przez Panią usługa tłumaczenia dokumentacji jak i tłumaczenia ustnego dla angielskiej firmy jest w świetle ustawy o podatku od towarów i usług uznawana za świadczoną na terytorium Wielkiej Brytanii i tam podlega opodatkowaniu VAT.

Z uwagi na fakt, iż w Pani przypadku miejsce świadczenia (opodatkowania podatkiem od wartości dodanej) przypada na terytorium Wielkiej Brytanii, a nabywca usługi jest unijnym podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu tej transakcji – wystawia Pani fakturę, która nie zawiera VAT, ale powinna zawierać dodatkowo zapis „odwrotne obciążenie” (§5 ust.2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 roku). Brytyjski kontrahent rozlicza transakcję jako import usług.

Prosimy pamiętać także o zapisie art.109 ust.3a ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art.28b, stosuje się odpowiednio przepisy art.19 ust.19a i 19b. Zgodnie z art.19 ust.19a w przypadku usług, dla których stosuje się art.28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą ich wykonania. Opisaną transakcję rozlicza Pani zatem w poz.21 i 22 deklaracji VAT-7, VAT-7D lub VAT- -7K w rozliczeniu za okres, w którym usługa zostanie wykonana. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzyma Pani całość lub część należności, na podstawie art.19 ust.19b w powiązaniu z ust.11 ustawy, usługę należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano należność (w całej wartości lub częściowo, w zależności od wysokości przedpłaty).

Z zadanego pytania nie wynika, czy jest Pani zarejestrowana jako podatnik UE. Natomiast z regulacji zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług wynika, że podatnicy, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art.100 ust.1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej są zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE (art. 97 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Fakturę z tytułu opisanej usługi należy także rozliczyć w deklaracji VAT-UE w części E, co wynika z art. 100 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, który stanowi, że podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje m.in. o dokonanych usługach, do których stosuje się art.28b, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (tzw. „informacje podsumowujące”). Informacje podsumowujące co do zasady składa się za okresy miesięczne do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, jednak, jeżeli nie występują u Pani inne transakcje wewnątrzwspólnotowe, może Pani zadeklarować opisaną transakcję w kwartalnej informacji podsumowującej, złożonej w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy