Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 1, 2018

Opodatkowanie usługi pogrzebowej świadczonej dla osoby fizycznej mieszkającej w Szwecji

0 887

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która zamieszkuje we Szwecji zleciła nam kompleksową organizację pochówku w Polsce. Jesteśmy firmą zarejestrowaną do VAT a także do VAT-UE. W jaki sposób udokumentować powyższą transakcję?

ODPOWIEDŹ

Usługa kompleksowej organizacji pochówku podlega opodatkowaniu na terytorium Polski stawką VAT 8%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej z pewnymi wyjątkami. Jeżeli usługa świadczona jest ze stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba, miejscem opodatkowania tej usługi będzie to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast, jeżeli usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w  którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Natomiast, zgodnie z art. 28e ustawy od podatku towarów i usług, miejscem opodatkowania usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. I tak, do takich usług zalicza się usługi świadczone przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku, jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usługi przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) NR 1042/2013 z dnia 7 października 2013 r. zmieniającym rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do miejsca świadczenia usług w art. 31a wskazano, że za usługi związane z nieruchomościami uznaje się jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Związek taki istnieje, gdy usługi wywodzą się z nieruchomości a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług, a także gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości. Stosownie natomiast do art. 13b rozporządzenia nr 1042/2013, do celów stosowania dyrektywy 2006/112/WE za nieruchomość uznaje się: m.in. każdą określoną część ziemi, na jej powierzchni lub pod jej powierzchnią, która może stać się przedmiotem własności i posiadania a także każdy budynek lub każdą konstrukcję przytwierdzone do gruntu lub w nim osadzone powyżej lub poniżej poziomu morza, których nie można w łatwy sposób zdemontować lub przenieść. Na podstawie powyższych przepisów, zdaniem Redakcji, świadczenie usługi pochówku jest usługą związaną z nieruchomością.

W opisanej zatem sytuacji, Czytelnik świadczy kompleksową usługę pochówku w Polsce na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która zamieszkuje w Szwecji, a zatem zastosowanie w tym przypadku znajdzie szczególny przepis dot. miejsca opodatkowania tej usługi tj. według miejsca położenia nieruchomości (grobu), który znajduje się na terytorium Polski. Usługę należy opodatkować stawką VAT w wys. 8% na podstawie art.41 ust.2 w powiązaniu z art.146a pkt 2 ustawy o VAT (PKWiU – 96.03 - poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) usługę pogrzebową opodatkowaną stawką VAT w wys. 8% należy wykazać w pozycji 17 podstawę opodatkowania i w pozycji 18 podatek należny.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 28c ust. 1- 3, art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług, art. 31a i art. 13b rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) NR 1042/2013 z dnia 7 października 2013 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do miejsca świadczenia usług.