Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

December 2, 2015

Opodatkowanie usługi transportu towarów świadczonej w Holandii

0 1184

Moja firma przewiozła towar osobie prywatnej z Holandii do Francji. Wyczytałam, że taka usługa jest opodatkowana VAT w Holandii. Proszę o informację w związku z tym jaka jest kwota zwolnienia od VAT w Holandii przy usługach transportowych? Jak powinnam to udokumentować - faktura i polska deklaracja VAT oraz czy, gdzie i jak powinnam zarejestrować się do VAT holenderskiego? Czy ta usługa wlicza się do polskiego limitu VAT?

ODPOWIEDŹ

Usługa o której mowa w pytaniu jest opodatkowana w Holandii, o czym decydują zapisy art.28f ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługodawca zobligowany jest do rejestracji na VAT w Holandii i do rozliczenia podatku VAT należnego od tej transakcji zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.

UZASADNIENIE

Miejsce świadczenia usług transportu towarów określa się na podstawie przepisów szczególnych zawartych w art. 28 f ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Z przepisów tych wynika między innymi, że miejsce opodatkowania usług transportu towarów zależy od tego, czy usługobiorcą jest podatnik (firma), czy jest to osoba prywatna, niebędąca podatnikiem.

Ponieważ z treści pytania wynika, że usługa transportu towarów została wykonana na rzecz osoby prywatnej, to zgodnie z art.28f ust.2 UPTiU, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem ust. 3. Z kolei z zapisów art.28f ust.3 UPTiU wynika, że miejscem świadczenia usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.

Miejsce rozpoczęcia transportu, oznacza miejsce, w którym faktycznie rozpoczyna się transport towarów, niezależnie od pokonanych odległości do miejsca, gdzie znajdują się towary (art.28f ust.4), natomiast miejsce zakończenia transportu, o którym mowa w ust. 3, oznacza miejsce, w którym faktycznie kończy się transport towarów (art.28f ust.5).

Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik dokonał transportu towarów na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem, przy czym miejscem rozpoczęcia transportu jest Holandia, a miejscem zakończenia transportu jest terytorium Francji. Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że wykonana przez Czytelnika usługa jest opodatkowana w miejscu rozpoczęcia transportu towarów, czyli w Holandii, a zatem powinien on dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT w Holandii i zgodnie z obowiązującymi tam stawkami opodatkować swoją usługę.

Czy Czytelnik ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT w Holandii w oparciu o limit osiąganych tam obrotów?

W mojej ocenie nie ma takiej możliwości, ponieważ nie posiada on siedziby działalności gospodarczej na terytorium Holandii. Wniosek ten nasuwa się poprzez analogię zapisów art.113 ust.13 pkt 3 UPTiU, który mówi, że zwolnienia z podatku VAT z uwagi na limit osiąganych obrotów ( art.113 ust. 1 i 9) nie stosuje się do podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju. Ponadto z informacji zamieszczonych na stronie //ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/traders/vat_community/vat_in_ec_annexi.pdf wynika, że ustawodawca holenderski nie wprowadził limitu obrotów dających prawo do zwolnienia z podatku VAT tzw. małym przedsiębiorcom.

Fakt ten jednoznacznie przesądza o tym, że Czytelnik w takiej sytuacji zobligowany jest do rejestracji jako podatnik VAT w Holandii i rozliczenia podatku VAT należnego od tej transakcji zgodnie z tamtejszymi regulacjami. W Polsce usługa ta nie jest opodatkowana, jak również nie będzie ona podlegać rozliczeniu przez usługobiorcę na zasadzie mechanizmu „odwrotnego obciążenia”. W tej sytuacji transakcji tej nie należy ujmować w ewidencji sprzedaży oraz nie należy jej wykazywać w deklaracji VAT-7.

Z uwagi na to, że miejsce opodatkowania przedmiotowej usługi znajduje się na terytorium Holandii, to nie wlicza się jej do limitu obrotu dającego prawo do zwolnienia z VAT na podstawie art.113 ust.1 i 9 w kraju. Transakcja ta nie jest również uwzględniana przy obliczaniu limitu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych, dającego prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Podstawa prawna: art. 27f ust.2-5, art. 113 ust.1, 9, 13 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Dorota Mróz

Biegły Rewident