Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa

Artykuły | January 28, 2020 | NR 98
0 1152

Chcę zachęcić syna aby otworzył swoją firmę - chcę mu w drodze darowizny dać towar do handlu. Chyba będę musiał odprowadzić w tej sytuacji VAT od darowanego towaru czy jednak nie, jeśli darowizna, bo darowizna jest bezpłatna? Jestem w spółce jawnej z żoną i on będzie odrębną firmą, zatem od darowanego towaru syn będzie mógł odliczyć VAT, ale dopiero przy sprzedaży tych towarów? Sam już nie wiem jak to zrobić?

ODPOWIEDŹ

Zarówno od darowizny towarów handlowych jak i sprzedaży towarów dla syna, Czytelnik będzie miał obowiązek odprowadzić podatek VAT. Syn natomiast będzie mógł odliczyć podatek wyłącznie w przypadku zakupu towarów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług,  opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Ponadto ustawodawca wskazał, iż przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy i nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury.  
Jeżeli Czytelnik przekaże darowizną towary, od których miał prawo do odliczenia podatku przy ich nabyciu, będzie miał obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT. Syn natomiast nie będzie miał wówczas prawa do odliczenia podatku.

Jeżeli natomiast Czytelnik dokona dostawy towaru dla firmy syna, to także będzie musiał naliczyć i odprowadzić podatek VAT od tej transakcji, ale wówczas syn będzie mógł odliczyć podatek naliczony. 
Warunkiem jest, aby w momencie zakupu syn Czytelnika był zarejestrowanym podatnikiem VAT i towary będą służyły do sprzedaży opodatkowanej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Dostawca lub darczyńca towaru: w deklaracji VAT-7(20) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 i 18, opodatkowane stawką 23% w poz. 19 i 20. Nabywca towaru: w deklaracji VAT-7(20)  zakup towaru nabywca wykazuje w poz. 45 i 46.
                                                                                              

Podstawa prawna: art.7 ust.1 i ust.2, art. 19a ust.1, art.86 ust.1, ust.2, ust.10 i ust.10b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.