Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , ROZLICZENIA VAT

October 30, 2018

Opodatkowanie zakupu książek od kontrahenta z Niemiec na terytorium Japonii i dalsza sprzedaż w Japonii

0 1128

Kontrahent polski zamawia u kontrahenta z Niemiec wydrukowanie dużej partii książek. Kontrahent polski po wydrukowaniu jest właścicielem tych książek. Jednak, produkcja odbywa się na terytorium Japonii, gdzie kontrahent niemiecki ma swoją drukarnię. Książki już gotowe pozostają na terytorium Japonii, gdzie następnie są sprzedawane kolejnemu, innemu kontrahentowi japońskiemu. W jaki sposób Polak ma rozliczyć powyższą transakcję?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż gotowych książek dla kontrahenta japońskiego nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Transakcja będzie opodatkowana, jako sprzedaż krajowa na terytorium Japonii, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju.

UZASADNIENIE

W opisanym przypadku mamy do czynienia z transakcją pomiędzy trzema podmiotami, przy czym transakcje mają miejsce wyłącznie w Japonii.

Transakcja 1

Czytelnik nabywa towar od kontrahenta z Niemiec, ale towar powstaje w Japonii i po wydrukowaniu staje się własnością Czytelnika. Czytelnik otrzyma fakturę nabycia z naliczonym japońskim podatkiem o podobnym charakterze (odpowiednikiem podatku VAT w Polsce).

Transakcja 2

Czytelnik sprzedaje wyprodukowane w Japonii książki na rzecz innego kontrahenta z Japonii.

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych miejscem dostawy jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Zgodnie z powyższym miejscem dostawy jest terytorium Japonii, bowiem gotowy towar jest zarówno nabywany, jak i sprzedawany w tym kraju – został wyprodukowany przez kontrahenta z Niemiec w Japonii oraz sprzedany na rzecz kontrahenta japońskiego. U Czytelnika nie dochodzi do przemieszczenia towarów, ponieważ książki te nie są wysyłane ani transportowane poza terytorium tego kraju (Japonii).

Czytelnik transakcję sprzedaży rozliczy z zastosowaniem mechanizmu odwróconego obciążenia w wartości netto bez podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie” pod warunkiem, że kontrahent japoński będzie obowiązany do rozliczenia podatku o podobnym charakterze. W deklaracji VAT-7 dostawę należy wówczas wykazać w pozycji 11. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w przypadku, gdy nabyte towary dotyczą dostawy towarów przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Konieczne jest wówczas posiadanie dokumentów potwierdzających wykonywanie takich czynności poza terytorium kraju.

Jeżeli jednak kontrahent japoński nie ma obowiązku rozliczenia podatku, to Czytelnik powinien zapoznać się z przepisami tego państwa. Przepisy Japonii mogą bowiem obligować Czytelnika do zarejestrowania się na terytorium Japonii i rozliczenia podatku w tym kraju, wówczas fakturę należy wystawić zgodnie z przepisami obowiązującymi w Japonii a transakcji nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT(18) sprzedaż książek na terytorium Japonii na rzecz podatnika który jest obowiązany do rozliczenia tej transakcji w Japonii należy wykazać w pozycji 11 podstawę opodatkowania, w przypadku konieczności rozliczenia przez Czytelnika transakcji w Japonii nie wykazuje się jej w deklaracji.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 22 ust. 1 pkt 3, art. 106a pkt 2 lit. b, art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.