Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 30, 2017

Opodatkowanie zakupu mebli na targach w Polsce od kontrahenta z Niemiec

0 922

Nasza firma jest podatnikiem VAT. Na targach w Poznaniu kupiliśmy towar (meble biurowe) od niemieckiego kontrahenta (ma siedzibę w Berlinie i NIP niemiecki). Towar ten był w Polsce wystawiany na targach. Kto jest zobowiązany do rozliczenia tej transakcji? 

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozliczenia tej transakcji ma Państwa Firma.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a  w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w  systemie gazowym, energia elektryczna w  systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z  art. 96 ust.4,

  • b) nabywcą jest:

    • w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w  systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej - podmiot zarejestrowany zgodnie z  art. 96 ust. 4 lub art.  97 ust.  4,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i  zarejestrowana zgodnie z  art. 97 ust.  4,

  • c) dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Z powołanego przepisu wynika, że Państwa Firma ma obowiązek rozliczenia VAT z tytułu opisanej transakcji, bowiem nabyła towar na terytorium kraju od niemieckiego podatnika, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i nie jest zarejestrowany jako polski podatnik VAT. Najlepiej wystawić dokument wewnętrzny, z którego wynikała będzie kwota podatku należnego z tytułu transakcji. Kwota ta będzie jednocześnie stanowiła kwotę podatku naliczonego (art.86 ust. 2 pkt 4 lit.b ustawy o VAT).

Niemiecki kontrahent powinien wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku należnego z tytułu dostawy. Prosimy pamiętać, że jeśli sprzedawca omyłkowo wykaże na wystawionej przez siebie fakturze kwotę podatku VAT, nie ma wówczas prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury (art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art.17 ust.1 pkt 5 należy wykazać w pozycji 32 podstawę opodatkowania i w pozycji 33 podatek należny. Nabycie towarów i usług zaliczanych do środków trwałych należy wykazać w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony. Nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.17 ust.1 pkt 5, art.86 ust2 pkt 4 lit. b, art.88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT.