Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Oznaczenie „TP” w JPK przy transakcjach w których zachodzą powiązania

Artykuły | November 26, 2020 | NR 108
0 1052

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jako czynny podatnik VAT - małą stolarnię. Robię na zamówienie meble. Dostałem zamówienie na komplet mebli do biura. Moim odbiorcą jest brat, który prowadzi spółkę cywilną - też podatnik VAT. Czy mam obowiązek w pliku JPK zaznaczyć specjalne oznaczenie dotyczące powiązań rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelnik sprzedając komplet mebli na rzecz swojego brata w pliku JPK ma obowiązek dodatkowo oznaczyć powyższą transakcję znacznikiem TP.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2020 roku podatnicy czynni VAT mają obowiązek złożenia pliku JPK wraz z deklaracją. Plik ten dotyczy części ewidencyjnej oraz części deklaracyjnej. Zostały też zmienione struktury pliku JPK_VAT. Obowiązują dwa warianty w zależności, czy podatnik rozlicza się miesięcznie ( JPK_V7M) lub też kwartalnie (JPK_V7K).  Wszystkie wymagane oznaczenia dotyczące sprzedaży jak i zakupów (m.in. TP) zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. 
W przypadku gdy w transakcjach zachodzą powiązania między nabywcą a  dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o  których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług należy w części ewidencyjnej w JPK dla takiej faktury zaznaczyć 1 w poz. „TP” . Przez powiązania zgodnie z art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się powiązania:

  1. w  rozumieniu art.  23m ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  2. wynikające ze stosunku pracy;
  3. wynikające z  tytułu przysposobienia.

Na podstawie w/w przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmioty powiązane to:
podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

  • ten sam inny podmiot lub
  • małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
  • spółka niemająca osobowości prawnej i jej wspólnicy, lub
  • podatnik i jego zagraniczny zakład.

Powyższe oznacza, że Czytelnik będzie obowiązany w pliku JPK wraz z deklaracją oznaczyć transakcję sprzedaży mebli na rzecz swojego brata znacznikiem TP, ponieważ pomiędzy dostawcą a nabywcą istnieją powiązania w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

 

Podstawa prawna: art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca z 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 10 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.