Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Temat tygodnia

April 3, 2020

Pakiet osłonowy w zakresie VAT dla przedsiębiorców zapobiegający skutkom pandemii koronawirusa

0 908

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza liczne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa - głównie są to ulgi w spłacie należności, ułatwienia w płatnościach podatków i składek ZUS, dopłaty do kredytów i wsparcie rynku pracy. Zmiany te dotyczą także odroczenia i przesunięcia terminów kilku obowiązków w VAT.   

Przesunięcie z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT dla wszystkich podatników, z możliwością dobrowolnego złożenia w maju nowego JPK_VAT w maju 2020 roku.

Uchylenie wiążących się z obowiązkiem składania JPK_VAT przepisów znoszących informacje podsumowujące w obrocie krajowym, ponieważ już wcześniej zostały one zniesione z dniem 1 listopada 2019 r. ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Z 1 kwietnia do 1 lipca 2020 roku przesunięto wejście w życie nowej matrycy VAT (tj. zastąpienie obecnie stosowanej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2008 na unijną nomenklaturą scaloną (CN) w zakresie towarów oraz Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług).

Mając na uwadze, że nowa matryca stawek będzie obowiązywała dopiero od 1 lipca, Wiążąca Informacja Stawkowa będzie dotyczyła stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 lipca 2020 roku. Oznacza to, że ochrona wynikająca z WIS wydanych w okresie przejściowym, tj. przed 1 lipca, będzie skuteczna dopiero w stosunku do czynności (dostawy towarów i świadczenia usług), dokonanych po 30 czerwca 2020 r oku. Wydane zatem przed 1 lipca 2020 r. WIS będą wiązać organy podatkowe w odniesieniu do transakcji dokonanych po dniu 30 czerwca 2020 r.

Paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży będzie można wystawić i wydać nabywcy za jego zgodą  także w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 roku.

Możliwość odroczenia terminu wykonania badań urządzeń technicznych, z zachowaniem możliwości eksploatacji przez maksymalny okres kolejnych 6 miesięcy.

Wydłużenie z 30 do 180 dni na zarejestrowanie pojazdu niebędącego pojazdem nowym sprowadzonym z terytorium UE albo zawiadomienie starosty o nabyciu lub życiu pojazdu zarejestrowanego w okresie do 31 grudnia 2020 roku (art. 117 ba Ordynacji podatkowej)

Umożliwienie w 2020 roku organom administracji miar odraczanie terminu dokonania legalizacji i zezwalanie na dalsze użytkowanie przyrządów pomiarowych wobec których dokonano takiego odroczenia, ale przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Do importu towarów dokonanego od 1 kwietnia miał obowiązywać przepis art.33a ust.7, zgodnie z którym: Podatnik, który wybrał rozliczenie podatku należnego z  tytułu importu towarów na  zasadach określonych w  ust. 1 i  nie rozliczył tego podatku w  całości lub w  części na  tych zasadach, traci prawo do  rozliczania podatku w  deklaracji podatkowej w  odniesieniu do  kwoty podatku należnej z  tytułu importu towarów, której nie rozliczył w  deklaracji podatkowej. Podatnik jest obowiązany do  zapłaty kwoty podatku wraz  z  odsetkami naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu do  poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z  długu celnego. Specustawa przesuwa ten termin i ustala, że zasady tej nie stosuje się do  importu towarów dokonanego przed dniem 1 lipca 2020  roku.

 
Powyższe wynika z art. 1 pkt 17, art.28-29, art.32, art.58, art.63 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, w ustawie z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz w ustawie z 9 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.