Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pełna lub skrócona nazwa podatnika na dokumentach

Artykuły | September 26, 2019 | NR 94
0 4085

Czy można posługiwać się skróconą nazwą firmy a nie tylko w pełnym brzmieniu? Jeżeli przyjmie się jeden sposób np. pełna nazwa na fakturze lub skrócona, to trzeba już stosować jeden rodzaj zapisu?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Czytelnik przy składaniu zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) podał nazwę skróconą oprócz nazwy podstawowej, to uznaje się, że również nazwa skrócona będzie mogła być stosowana w zakresie podatku VAT. Podatnik może posługiwać się zamiennie pełną nazwą na fakturze lub nazwą skróconą przy jej wystawianiu. Nie ma obowiązku stosowania raz przyjętego sposobu wystawiania faktur z nazwą podatnika.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług, faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Nie wynika to wprost z przepisu, ale przyjmuje się na potrzeby podatku VAT, że imiona i nazwiska wskazuje się dla osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą, natomiast nazwa podatnika przeznaczona jest dla podmiotu prawnego np. spółki. 
Każdy podmiot, który podlega obowiązkowi rejestracji lub dobrowolnie rejestruje się jako podatnik VAT czynny składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.
W zgłoszeniu podatnik podaje swoje dane wśród których znajduje się również informacja dotycząca pełnej nazwy podatnika i  skróconej nazwy firmy. Podatnik, który zastosuje nazwę skróconą, którą posłuży się przy wystawieniu faktury nie popełnia błędu, a nabywca tej faktury nie zostaje przez to pozbawiony swoich praw. Jeżeli podatnik posługuje się nazwą skróconą, a taki zapis został zgłoszony w zgłoszeniu rejestracyjnym oznacza to, że taka nazwa może być stosowana. Ważne jest, aby pod tą skróconą nazwą podatnika można było faktycznie zidentyfikować podatnika. Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii jest jednoznaczne, że zastosowanie nazwy skróconej na fakturze przez podatnika nie pozbawia nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury. Stanowisko to zostało potwierdzone w indywidualnej interpretacji Dyrektora KIS z dnia 04.05.2017 r sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.65.2017.1.MW, w której stwierdził, iż (..) „w sytuacji, gdy na otrzymanych przez Wnioskodawcę fakturach umieszczono nazwę skróconą Wnioskodawcy inną od nazwy skróconej zawartej w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, lecz na podstawie innych danych zawartych w fakturze, takich jak adres oraz numer identyfikacji podatkowej jest możliwa identyfikacja Spółki, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur, pod warunkiem spełnienia przesłanek wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Zastosowanie opisanej wyżej nazwy odbiorcy na fakturach nie powoduje błędu skutkującego koniecznością wystawienia not korygujących, gdyż nie wpływa to na prawidłowość tych dokumentów. W związku z powyższym faktury te mogą stanowić podstawę do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z nich wynikające”. Jeżeli  pozostałe dane podatnika takie jak NIP, adres i inne są zgodne i na ich podstawie można zidentyfikować podmiot, to faktura jest prawidłowa. 
 

Ważne

Na podstawie odrębnych przepisów – art. 160 Kodeksu spółek handlowych firma spółki może być obrana dobrowolnie, ale ważne jest, aby zawierała dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Firma może też stosować odpowiednie skróty „spółka z o. o” lub „sp. z o.o.”.


Podstawa prawna: art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.