Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

June 30, 2014

Podjęcie działalności na terenie Niemiec a VAT

0 842

Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej w zakresie uprawy pieczarek, jestem zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE. Uprawiam pieczarki na terenie Polski, a następnie sprzedaję nabywcom (kontrahentom) zarówno polskiemu jak i niemieckiemu. Zamierzam wynająć halę na terenie Niemiec w celu uprawy pieczarek i dalszej odsprzedaży kontrahentowi niemieckiemu. Zamierzam korzystać ze swoich pracowników zatrudnionych w Polsce oraz w dużej mierze materiały do produkcji pochodziłyby z Polski.

  1. Czy w związku z tym, mam obowiązek podjąć działalność gospodarczą również na terenie Niemiec?

  2. Czy mam obowiązek zarejestrować się tam jako podatnik VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, będzie Pan podlegał obowiązkowej rejestracji w Niemczech jako podatnik podatku od wartości dodanej, bowiem miejscem świadczenia przy dokonywanej przez Pana dostawie będzie terytorium Niemiec.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorcy posiadający w Polsce miejsce zamieszkania lub siedzibę, którzy dokonują dostaw towarów na rzecz niemieckich przedsiębiorców lub świadczą dla nich usługi nie mają obowiązku rejestrowania się jako podatnicy VAT w Niemczech, a tym samym rozliczania w Niemczech podatku VAT od sprzedaży. Jednak z art.22 ust.1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem dostawy towarów jest:

  • w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy,

  • w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Z zadanego pytania wynika, że zamierza Pan wynająć halę na terenie Niemiec w celu uprawy pieczarek i dalszej odsprzedaży kontrahentowi niemieckiemu. Zatem będzie Pan dokonywał dostaw towarów z terytorium Niemiec, tzn. sprzedaży towarów, które w momencie dostawy znajdują się w Niemczech. Z powołanych przepisów wynika zatem, że miejscem świadczenia przy dokonywanej przez Pana dostawie będzie terytorium Niemiec. W związku z tym będzie Pan podlegał obowiązkowej rejestracji w Niemczech jako podatnik podatku od wartości dodanej i tam rozliczał sprzedaż związaną z uprawą oraz sprzedażą na terenie Niemiec pieczarek.

Informacje potrzebne w takiej sytuacji można uzyskać w Niemczech, w urzędzie właściwym do rejestracji polskich podatników. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Niemczech urzędami tymi są:

  • Urząd Skarbowy w Oranienburgu dla polskich przedsiębiorców, których nazwiska i nazwy rozpoczynają się na litery „A” - „M”;Adres urzędu: Finanzamt Oranienburg Heinrich-Grüber-Platz 3, 16515 Oranienburg, tel. +49-3301-8570, fax +49-3301-857334

  • Urząd Skarbowy w Cottbus dla polskich przedsiębiorców, których nazwiska i nazwy rozpoczynają się na litery „N” - „Ż”; Adres urzędu: Finanzamt Cottbus, Vom-Stein-Str. 29, 03050 Cottbus, tel. +49-355-49914100, fax +49-355-49914150

 Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy