Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY , WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

July 26, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Podstawa opodatkowania do transakcji WNT

0 1239

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, mamy również NIP-PL. Podpisaliśmy umowę z naszym kontrahentem polskim dotyczącą wykonania stoiska wraz z wystawą, na której będzie potrzebny do wizualizacji projektor oraz telewizor z plazmą na ścianę z reklamowanymi produktami klienta oraz nakręcony spot reklamowy. W tym celu na miejscu w Holandii dokonaliśmy zakupu potrzebnych sprzętów w miejscowym sklepie. Na zakupione towary została wystawiona faktura z podatkiem holenderskim. Po wykonanym zleceniu te sprzęty zostały przywiezione ponownie do Polski, ponieważ stanowią naszą własność. Czy mamy obowiązek rozliczenia powyższej transakcji?

ODPOWIEDŹ
Tak, zakup a następnie przemieszczenie z terytorium Holandii do Polski sprzętu audiowizualnego  stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów własnych. Czytelnik ma obowiązek wykazać WNT od wartości brutto (w tym również powinien uwzględnić wszystkie, dodatkowe koszty m.in. opłaty, cła).

UZASADNIENIE
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumiane jest, jako nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Towary te w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego  rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów przez sprzedawcę, nabywcę lub na ich rzecz.

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje swoje towary w ramach swojego przedsiębiorstwa i przemieszcza je na terytorium innego kraju unijnego, to powstanie u podatnika obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów własnych. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Z opisu Czytelnika wynika, że w ramach wykonywanego zlecenia (stoisko wraz z wystawą) dla klienta polskiego Czytelnik we własnym zakresie na terytorium Holandii zakupił sprzęt audiowizualny (telewizor z plazmą, projektor). Po zakończeniu powyższe sprzęty zostały przywiezione na terytorium Polski. W związku z tym Czytelnik, jeżeli będzie zarejestrowany, jako podatnik od wartości dodanej w Polsce posługuje się NIP-PL to,  wystawi fakturę ze stawką 0% na WDT towarów własnych (po spełnieniu warunków z ustawy o VAT). Natomiast w Holandii zgodnie z obowiązującymi przepisami holenderskimi rozliczy to, jako WNT towarów własnych.

Powyższą transakcję ujmuje również w informacji podsumowującej VAT-UE. Przy transakcji WNT towarów własnych podstawą opodatkowania jest wszystko to, co jest zapłatą, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika brane jest do podstawy opodatkowania. Oprócz tego również mogą być wliczane inne koszty takie jak:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(19) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów własnych należy rozliczyć w pozycji 23 podstawa opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny. Natomiast podatek naliczony należy rozliczyć w pozycji 43 podstawa opodatkowania i w pozycji 44 – podatek naliczony – dotyczy nabyć towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych, jeżeli są to pozostałe nabycia, to w pozycji 45 podstawa opodatkowania i w pozycji 46 podatek naliczony.

Podstawa prawna: art. 9, art. 11 ust. 1, art. 29a ust. 1, ust.6 ustawy o VAT.