Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

November 30, 2017

Pośrednictwo w sprzedaży biletów, a miejsce świadczenia usług

0 2339

Jesteśmy zakładem budżetowym (OSiR), działamy na podstawie statutu, w którym zapisana jest między innymi organizacja imprez sportowych, wynajem pomieszczeń. Podpisaliśmy umowę na wynajem hali z Agencją przeprowadzającą „Polską Noc Kabaretową” wraz ze sprzedażą przez nas biletów, z której OSiR otrzyma prowizję procentową od sumy uzyskanej ze sprzedaży biletów. Sprzedaż biletów na rzecz osób niebędących podatnikami będzie odbywała się za pomocą kas fiskalnych OSiR-u i traktowana będzie jako sprzedaż obca nie stanowiąca przychodu OSiR - zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących podatnik ma możliwość prowadzenia sprzedaży innemu podmiotowi na własnych kasach. W książeczkach serwisowych mamy wyodrębnioną stawkę PTU „0” przypisaną do odpowiedniej litery np.”G” określającą sprzedaż obcą. Agencja otrzyma od OSIR wystawioną fakturę na prowizję zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. Czy nasze stanowisko jest prawidłowe? Czy nie zachodzą tu przesłanki art. 28g ustawy i proszę o odpowiedź przy jakich świadczeniach usług ma zastosowanie ww. art. 28g ustawy?

Odpowiedź

Tak, miejsce świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży biletów należy określić zgodnie z art. 28 b ustawy o podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej co do zasady powinna być ewidencjonowana za  pomocą kasy rejestrującej. W przypadku gdy prowadzone jest pośrednictwo przy sprzedaży biletów, a ewidencja sprzedaży biletów następuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za  wykonywane usługi w  ramach umowy. Ewidencjonuje się na potrzeby obliczenia osiąganego obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w  imieniu innego podmiotu

Jeśli więc, oprócz sprzedaży własnej sprzedawane są również bilety obce, to istnieje obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej także obrotu z  tytułu sprzedaży biletów obcych. Czyli ewidencjonuje na kasie fiskalnej cały obrót z  tytułu sprzedaży biletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wówczas na potrzeby prowadzenia ewidencji sprzedaży obcej należy przyporządkować dowolną wolną literę, z wyjątkiem litery “A”, wartości 0% (tzw. zero techniczne).

W  deklaracji należy wykazać wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w  okresie rozliczeniowym. Kwoty wykazywane w  deklaracji winny dotyczyć jedynie sprzedaży własnej, a nie sprzedaży obcej dokonywanej w imieniu agencji.

Natomiast podstawę opodatkowania czynności wynikających z  umowy pośrednictwa dla osoby świadczącej usługi pośrednictwa stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za  wykonanie usługi, pomniejszona o  kwotę podatku. Zatem obrót i  kwoty VAT należnego, które należy rozliczyć w  deklaracji VAT z  tytułu świadczonej usługi pośrednictwa w  sprzedaży biletów, stanowi otrzymana z  tego tytułu prowizja.

Natomiast wzajemne, dokładne rozliczenie pomiędzy zakładem budżetowym a Agencją, w imieniu której OSIR sprzedaje bilety odbywa się poprzez wystawienie przez zakład budżetowy faktury z tytułu pośrednictwa w  sprzedaży biletów (na prowizję) na Agencję.

Określenie miejsca świadczenia usług na potrzeby podatku od towarów i usług ma zastosowanie w przypadku, gdy odbywa się pomiędzy podmiotami z dwóch różnych krajów lub gdy jej świadczenie odbywa się w kraju innym niż kraj usługobiorcy czy usługodawcy i służy określeniu kraju opodatkowania danej usługi. Z pytania nie wynika czy Agencja jest podmiotem krajowym, niemniej Czytelnik zastanawia się jak należy określić w omawianej sytuacji miejsce świadczenia dla świadczonych przez OSiR usług.

W przypadku świadczenia pomiędzy OSIR a Agencją polegającego na pośrednictwie w sprzedaży biletów miejsce świadczenia usług należy określić na podstawie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku:

  • gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,

  • gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa powyżej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 28g ust.1 ustawy w przypadku świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Natomiast miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana (art. 28g ust. 2 ustawy).

Przepis art. 28g ust.1 ustawy określający miejsce świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika dot. wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, rozrywkowe itp. oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy. Usługa wstępu to usługa, na mocy której nabywcy przyznane zostaje prawo do uczestniczenia w danej imprezie, znajdowanie się na miejscu, w którym ta impreza się odbywa. Przyznawane jest prawo wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w szczególności:

  • prawo wstępu na spektakle, przedstawienia teatralne, występy cyrkowe, tarki, na koncerty itd.,

  • prawo wstępu na wydarzenia sportowe – mecze, zawody,

  • prawo wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe.

Powyższe ustalenia miejsca świadczenia będzie miało zastosowanie także do usług pomocniczych do usług wstępu, które obejmują, usługi które są bezpośrednio powiązane ze wstępem na ww. wydarzenie, świadczone oddzielanie na rzecz osoby uczestniczącej w imprezie za opłatą np. korzystanie z szatni, z toalet.

Należy zauważyć, że usługi pomocnicze nie obejmują usług pośrednictwa związanych ze sprzedażą biletów. W przedstawionej przez Czytelnika sytuacji mamy do czynienia z pośrednictwem w sprzedaży biletów, za które zakład budżetowy otrzymuje prowizję. Usługa ta nie mieści się w usłudze wstępu oraz usłudze pomocniczej do usługi wstępu, zatem należało zastosować art. 28b ustawy.

W przypadku gdyby Agencja była podmiotem zagranicznym mającym siedzibę poza terytorium Polski wówczas usługa pośrednictwa nie będzie podlegała opodatkowaniu w kraju a Czytelnik powinien wystawić fakturę bez kwoty podatku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) świadczenie usług opodatkowanych stawką VAT 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawę opodatkowania

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: ar. 28b, art. 28g, art. 111 ust. 1, ust. 3b ustawy z  11 marca 2004 roku o  podatku od towarów i  usług (t.j. Dz.U. z  2017 r. poz. 1221 z późn. zm.); § 5 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363).