Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Potrącenie kwoty zabezpieczenia z otrzymanej faktury a mechanizm podzielonej płatności

Artykuły | October 30, 2019 | NR 95
0 1341

Mam wątpliwości dotyczące zapłaty kontrahentowi za FV przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Wystawiona przez niego faktura dot. docieplenia budynku. Przy zawarciu umowy przedsiębiorca powinien wpłacić zabezpieczenie, jednak zostało to przeoczone. Ponieważ umowa nie została wykonana terminowo zabezpieczenie należne jest Powiatowi. Nie zostało ono wpłacone dlatego chcemy je potrącić z faktury, która zostanie wystawiona przez przedsiębiorcę za wykonaną przez niego usługę. Zapłata wykonana zostanie z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Czy zabezpieczenie można potrącić z kwoty netto tak aby cała wartość VAT została wpłacona na wyodrębniony rachunek vat zgodnie z przepisami?

Odpowiedź

Wartość zabezpieczenia należy potrącić z kwoty brutto figurującej na fakturze. Od pozostałej kwoty należy obliczyć VAT i wpłacić na wyodrębniony rachunek, a kwotę netto na rachunek gospodarczy. 

Uzasadnienie

Zabezpieczenia finansowe wynikają z umowy pomiędzy stronami. Ewentualne pokrycie wierzytelności związane z nienależytym wykonaniem umowy również powinno wynikać z umowy zawartej pomiędzy stronami. 
Zatem, w razie powstania po stronie zamawiającego wierzytelności związanej z nienależytym wykonaniem umowy, wierzytelność ta może podlegać kompensacie z wierzytelnością wykonawcy z tytułu wynagrodzenia. Na możliwość ustanowienia tego rodzaju zabezpieczenia zwraca się uwagę zarówno w piśmiennictwie, jak i w orzecznictwie (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 2015 r., V CSK 124/15, niepubl., i z dnia 11 marca 2016 r., I CSK 137/15, niepubl., oraz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 lutego 2007 r., I CSK 403/06, niepubl.). 
Jeśli zatem Czytelnik, może zatrzymać tytułem zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi i gwarancji kwotę zabezpieczenia z wartości faktury do zapłaty, to wartość wierzytelności zabezpieczenia należy potrącić z kwoty brutto. Jeśli Czytelnik będzie stosował podzieloną płatność, to z pozostałej kwoty do zapłaty należy wyliczyć  kwotę netto i podatek VAT i podatek przekazać na rachunek VAT, a kwotę netto  na rachunek gospodarczy kontrahenta.
Zgodnie z art. 108a. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności. Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

  1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
  2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Kwota netto przekazywana jest więc na rachunek rozliczeniowy odbiorcy, a kwota VAT może zostać zapłacona w całości albo w części. Zatem, wartość zabezpieczenia należy potrącić z kwoty brutto figurującej na fakturze, a od pozostałej kwoty należy obliczyć VAT i wpłacić na wyodrębniony rachunek VAT, a kwotę netto na rachunek gospodarczy. 


Podstawa prawna: art. 108a ust. 1-3 ustawy o VAT.