Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 1, 2015

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przy odwrotnym obciążeniu

0 888

Sprzedałem makulaturę firmie, bez VAT, stosując mechanizm odwrotnego obciążenia, jednak pomyliłem się w cenie i muszę wystawić teraz fakturę korygującą na minus. Czy muszę mieć potwierdzenie odbioru tej korekty, żeby zmniejszyć wartość sprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie musi Pan mieć potwierdzenia odbioru faktury korygującej w sytuacji, gdy na fakturze pierwotnej nie występował podatek należny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.29a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zgodnie natomiast z treścią art.29a ust.10 pkt 1 ustawy podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

W opisanej w pytaniu sytuacji sprzedał Pan makulaturę firmie (jak rozumiem czynnemu podatnikowi VAT) i na fakturze wykazał Pan cenę wyższą niż umówiona z klientem, a następnie obniżył tę cenę, poprzez wystawienie faktury korygującej. Wystawiając fakturę korygującą i ujmując ją w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług podatnicy muszą mieć na uwadze treść art.29a ust.13 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przepis ten stosuje się również w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art.29a ust.14 ustawy o VAT).

Jak wynika z powyższego przepisu, ustawodawca nałożył na sprzedawców, którzy chcą zmniejszyć wartość sprzedaży w stosunku do wartości wykazanej na fakturze dokumentującej sprzedaż, dodatkowy warunek posiadania potwierdzenia, że nabywca otrzymał fakturę korygującą, zanim ujmą to zmniejszenie w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług. Jednakże z przepisu tego wynika również, że ten dodatkowy warunek dotyczy wyłącznie faktur, które dokumentują obniżenie podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w fakturze z wykazanym podatkiem. Jak wynika z art.106e ust.1 i ust.4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura dokumentująca dostawę towarów lub wykonanie usługi, dla której obowiązanym do rozliczenia podatku, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, jest nabywca towaru lub usługobiorca, nie zawiera kwoty podatku, zawiera natomiast wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Zatem warunek posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przed jej ujęciem w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT nie dotyczy, faktur korygujących dostawę opodatkowaną na zasadzie odwrotnego obciążenia, gdyż na fakturach dokumentujących taką sprzedaż nie wykazuje się kwoty podatku.

Ewa Konarska