Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 czerwca 2020 założyłem działalność gospodarcza z kodem 46.19.Z. Złożyłem VAT-R i zostałem VATowcem, ale teraz widzę ze popełniłem błąd - mam małe obroty i chcę zrezygnować z bycia podatnikiem VAT. Czy istnieje taka możliwość - jak to mogę zrobić? W jakim okresie czasu mogę przestać być podatnikiem - czy już od listopada 2020?

ODPOWIEDŹ 

Powrót do zwolnienia z podatku VAT jest możliwy nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik zrezygnowania ze zwolnienia.

UZASADNIENIE

Generalną zasadą jest, że zwolnieniu z podatku VAT podlegają podatnicy, u których obrót osiągnięty w roku poprzednim nie przekroczył 200.000 zł, a w przypadku podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym tej kwoty. 
Oczywiście ustawodawca umożliwił podatnikom rezygnację ze zwolnienia w każdym momencie prowadzenia działalności. W takim przypadku należy złożyć pisemne zawiadomienie  przed początkiem miesiąca, od którego podatnik rezygnuje ze zwolnienia.
Czytelnik rozpoczynając działalność w czerwcu zrezygnował ze zwolnienia. Powrót do zwolnienia z podatku VAT jest możliwy w trakcie roku podatkowego, jeżeli:      

  • w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży nie przekroczyła u niego kwoty 200 000 zł,
  • minął rok od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował,
  • podatnik nie wykonuje czynności, które od początku ich świadczenia są wyłączone ze  zwolnienia z VAT.      

Czytelnik nie podał co dokładnie jest przedmiotem jego działalności. Wskazał jedynie kod działalności 46.19.Z. Podklasa ta obejmuje działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju. Należy zatem sprawdzić czy sprzedawany przez Czytelnika towar nie został  wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wśród towarów których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia.
Powrót do zwolnienia z VAT może nastąpić od początku danego miesiąca.
Należy jednak mieć na uwadze, że rezygnacja ze statusu czynnego podatnika VAT nie może nastąpić wcześniej niż przed upływem roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił to prawo lub z niego zrezygnował. Tak więc,  Czytelnik może powrócić do zwolnienia z VAT najwcześniej od 1 stycznia 2022 roku.
W tym celu musi dokonać aktualizacji formularza VAT-R w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpi zmiana.
Należy także pamiętać, że powrót do zwolnienia wiąże się często z koniecznością skorygowania wcześniej odliczonego podatku VAT, np. od zakupu środków trwałych czy towarów handlowych, zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.
Korekty odliczonego podatku należy dokonać, gdy w okresie zakupu przysługiwało podatnikowi odliczenie VAT z uwagi na status czynnego podatnika VAT, a po zmianie  wykonując czynności zwolnione z VAT, podatnik traci prawo do tego odliczenia.
 

Podstawa prawna: art.5 ust. 1, art.91, art.96 ust.3, art.113 ust.4 i ust.11 ustawy o podatku VAT.