Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

April 2, 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Prawo do odliczenia przez Miasto VAT za zakup węgla

0 1410

Miasto jest właścicielem bloków i innych lokali mieszkalnych. Niektóre lokale są wykupione na własność, natomiast niektóre nie. Blokami administrują wspólnoty mieszkaniowe, natomiast przy innych lokalach mieszkalnych nie ma wspólnot. Miasto ma obowiązek ogrzewania wszystkich bloków i lokali mieszkalnych, więc wystawia faktury Vat za centralne ogrzewanie wspólnotom mieszkaniowym, które dalej obciążają użytkowników lokali. Natomiast jeśli nie ma wspólnoty faktury Vat za centralne ogrzewanie wystawia się poszczególnym użytkownikom lokali. Zatem sprzedaż ogrzewania jest w całości opodatkowana. Czy możemy odliczyć 100% Vat z faktur za węgiel, który kupujemy do ogrzewania tych lokali mieszkalnych?

Odpowiedź

Miasto ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za zakup węgla.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w stosunku do tych nabyć, które są dokonywane przez podatnika VAT i które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

 

  1. Nabycia towarów i usług,

  2. Dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

 

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z pytania zawartego przez Czytelnika wynika, że Miasto ponosi wydatki na zakup węgla, który wykorzystywany jest do ogrzewania lokali mieszkalnych. Sprzedaż ogrzewania jest opodatkowana VAT. Zatem Miasto ma pełne prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur zakupu, bowiem węgiel został nabyty z wyłącznym przeznaczeniem dla celów prowadzonej przez Miasto działalności gospodarczej (ogrzewanie loklai mieszkalnych), z tytułu której Miasto jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) w poz. 45 i 46 wykazuje się wartość netto i podatek naliczony od zakupów pozostałych.

 

Jan FalkowskiPodstawa prawna: art.86 ust.1 i ust.2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.