Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

March 1, 2017

Prawo do odliczenia VAT niewykazanego w deklaracjach z uwagi na brak sprzedaży

0 927

Spółka w 2015 roku otworzyła działalność związaną z hodowlą ślimaka. Spodziewaliśmy się szybszego, niż się okazało w praktyce uruchomienia procesu produkcyjnego. W tym czasie nie występowały przychody, ale ponoszono koszty związane z uruchomieniem produkcji a faktury kosztowe rozliczano w ewidencji zakupu. W okresach miesięcznych spółka składała do urzędu skarbowego deklaracje VAT „zerowe” - z uwagi na brak sprzedaży - nie wpisując jednocześnie wartości VAT naliczonego. VAT do przeniesienia uwzględniano w ewidencji zakupu. Czy spółka popełniła błąd nie wpisując w deklaracjach VAT sum podatku VAT naliczonego? Czy w związku z tym tenże VAT przepada i należy przeksięgować go na konta pozabilansowe? 

ODPOWIEDŹ

Odliczenia naliczonego podatku VAT nieodliczonego w rozliczeniu za okresy w których to prawo powstało można dokonać poprzez dokonanie korekty tych deklaracji, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym to prawo powstało

UZASADNIENIE

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT). Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej, niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towarów bądź świadczenie usług. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

W przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, przysługuje mu, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji (art. 87 ust. 5a ustawy).

Jeśli Czytelnik nie dokonał odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okresy, w których to prawo powstało może dokonać tego odliczenia poprzez złożenie korekt deklaracji za miesiące w których to prawo powstało, zatem począwszy od 2015 roku, należy dokonać korekt za poszczególne miesiące.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych - może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać: w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony lub jeśli nabyte usługi zaliczane są do środków trwałych: w pozzcji 43 wartość netto i w pozzcji 44 podatek naliczony.

Bartosz Gordon

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 10 i ust. 10b pkt 1, ust. 11 i ust. 13, art. 87 ust. 5a ustawy o VAT.