Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , ROZLICZENIA VAT

October 8, 2011

Prawo do odliczenia VAT od kosztów modernizacji budynku poniesionych przed podpisaniem umowy kupna

0 1066

Spółka cywilna nie posiada osobowości ani podmiotowości prawnej. Wspólnicy prowadzą jednak przedsiębiorstwo pod odrębną nazwą, które może być przedmiotem obrotu. W szczególności może być wniesione do innej spółki jako aport – na podstawie jednego kompleksowego kontraktu lub szeregu mniejszych umów. Brak podmiotowości prawnej powoduje liczne komplikacje przy wnoszeniu przedsiębiorstwa spółki cywilnej do innej spółki – omawiamy je w artykule.

ODPOWIEDŹ

TAK. Przysługuje Państwu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na modernizację budynku, pod warunkiem, że po jej nabyciu nieruchomość będzie w całości wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z przepisu tego wynika, że zarejestrowanym, czynnym podatnikom VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku od wszystkich wydatków, które służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Jedyne wyłączenia prawa do odliczenia VAT, poza ograniczeniami dotyczącymi nabycia oraz leasingu i najmu samochodów, zawiera art. 88 i art. 88a ustawy o podatku od towarów i usług. Wyłączenia te związane są głównie z nieprawidłowościami dotyczącymi wystawionych faktur lub podmiotu wystawiającego faktury. Ponadto, podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od nabycia między innymi usług noclegowych i gastronomicznych, paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych czy transakcji, które nie podlegają opodatkowaniu lub są zwolnione z opodatkowania. Odpowiadając na Państwa pytanie zakładamy, że otrzymywane przez Państwa faktury nie spełniają żadnej z negatywnych przesłanek wynikających z powyższych przepisów.

Przeszkodą w odliczeniu podatku naliczonego w związku z modernizacją budynku nie jest też fakt, że nieruchomość nie została jeszcze przez Państwa nabyta. Istnieją interpretacje, w których działający z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektorzy Izb Skarbowych potwierdzali prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu inwestycji w obcym środku trwałym czy inwestycji w postaci budowy budynku na gruncie nie będącym własnością podatnika (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP2/443-1410/10-7/BA z 8 grudnia 2010 roku czy interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP1/443-548/09/AZb z 19 sierpnia 2009 roku). W pierwszej z wymienionych interpretacji organ podatkowy wyraził następujący pogląd: „Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.”

Ewa Konarska