Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nasza Gmina zamierza aplikować o środki na wykonanie dla mieszkańców przydomowych zbiorników na wodę deszczową. Dzięki temu mieszkańcy nie zapłacą za zbiornik lub cena ta będzie niska. Czy w związku z tą inwestycją Gmina może odliczyć podatek VAT z faktur zakupowych? Nadmieniam, że Gmina jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Odpowiedź

Tak, Gmina może odliczyć VAT z faktur otrzymanych za wykonanie dla mieszkańców przydomowych zbiorników na wodę, bowiem dotacja na ten cel podlega VAT. 

Uzasadnienie

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie Czytelnika, w pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy dotacja ta podlega VAT.
Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania (…) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. 
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu  art. 29a ust. 1 ustawy.

Z pytania wynika, że mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie – bowiem dotacja będzie wykorzystywana na wykonanie przydomowych zbiorników na wodę dla mieszkańców. Otrzymana  dotacja, będzie miała zatem bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług. Co w konsekwencji powoduje, że dotacja ta będzie stanowić podstawę opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem będzie podlegać VAT.
Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w stosunku do tych nabyć, które są dokonywane przez podatnika VAT i które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych 
w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Rozważając prawo do odliczenia VAT od inwestycji, należy zastosować podstawową zasadę wynikającą z powołanego wyżej art.86 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. Gmina może odliczyć VAT w całości pod warunkiem, że: działa w charakterze podatnika VAT i inwestycja musi być wykorzystywana wyłacznie do celów opodatkowanej działalności gospodarczej.
Zatem, Gmina może w całości odliczyć VAT z faktur otrzymanych za wykonanie dla mieszkańców przydomowych zbiorników na wodę, bowiem w tej sytuacji Gmina działa jako podatnik VAT i dokonane zakupy związane są wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W VAT-7(20) w poz. 17 i 18: dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8%. W poz. 19 i 20: dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%. W poz. 43 i 44 wykazuje się wartość netto i podatek naliczony od zakupów środków trwałych. W poz. 45 i 46 wykazuje się wartość netto i podatek naliczony od zakupów pozostałych.

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1, art. 29a ust.1, art. 86 ust.1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.