Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

November 28, 2018

Prawo do wystawienia przez wspólnotę faktur korygujących

0 1373

Wspólnota jako podmiot nie będący podatnikiem od towarów i usług VAT który omyłkowo wykazał na fakturach należny podatek VAT, ma prawo go skorygować korygującymi fakturami VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 października 2018 roku nr 0112-KDIL1-1.4012.511.2018.1.RW

Sytuacja Podatnika

Umową o sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną Wspólnota Lokalowa jest zobowiązana do refakturowania kosztów zużytej energii cieplnej na inny podmiot. Wspólnota nie jest podatnikiem od towarów i usług VAT (zwolnienie podmiotowe ze względu na limit obrotów, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT). W okresie lipiec 2017 – luty 2018 r. Wspólnota wystawiła omyłkowo osiem faktur z podatkiem VAT. Z tego względu, iż faktury znalazły sie w obrocie gospodarczym i ze względu na wykazany na nich podatek VAT, Wspólnota odprowadziła do Urzędu Skarbowego podatek VAT w kwocie równej łącznej sumie podatku VAT wykazanego na tych fakturach. Złożyła też stosowne deklaracje VAT jak i pliki JPK-VAT.

N tle przedstawionego opisu sprawy Wnioskodawca ma wątpliwości czy ma prawo do wystawienia faktur VAT korygujących do wcześniej wystawionych omyłkowo faktur VAT.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

‒ podatnik wystawia fakturę korygującą.

Faktura korygująca, stosownie do art. 106j ust. 2, powinna zawierać:

  1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

  2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

    1. określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

  4. przyczynę korekty;

  5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego -odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

  6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Wskazać należy również, że celem faktury jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, pełni ona bowiem szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Natomiast fakturę korygującą wystawia się w przypadku udzielenia rabatów, zwrotu sprzedawcy towarów i opakowań, a także zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty oraz w sytuacji gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Z wyżej wymienionych zapisów wynika, że od dnia 1 stycznia 2014 r. umożliwiono podatnikowi korzystającemu ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy wystawienie faktur. Zatem ze wskazanych powyżej regulacji prawnych wynika, że faktury mogą być wystawione zarówno przez podatników zarejestrowanych dla celów podatku VAT, jak i korzystających ze zwolnienia z tego podatku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca (korzystający ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy) wystawił omyłkowo osiem faktur z podatkiem VAT, zatem – w myśl art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy – powinien wystawić faktury korygujące. W wystawionych fakturach korygujących, zgodnie m.in. z zapisami art. 106j ust. 2 pkt 4, 5 i 6 ustawy, należy wskazać przyczynę korekty oraz odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania, kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej oraz prawidłową treść korygowanych pozycji.

Reasumując Wnioskodawca ma prawo do wystawienia faktur VAT korygujących do wcześniej wystawionych omyłkowo faktur VAT.

Podstawa prawna: art. 106j ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.