Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka sprzedaje towary na eksport (konie), nabywca odebrał towar - dokonał odprawy celnej w Holandii (eksport pośredni). Po opuszczeniu przez towar terytorium Unii Europejskiej Spółka otrzymała dokument potwierdzający wywóz towaru. Dokument EX zawiera numer i kod MRN, numer faktury, nazwę konia i jego identyfikator (paszport) - tożsamość towaru. Dokument potwierdza zamknięcie procedury. W pozycji eksporter wskazana jest nazwa i adres spółki. Nie ma NIP, REGON, EROI. Czy brak NIP, REGONU, nie pozbawia prawa do zastosowania stawki „0” w eksporcie? Czy można zastosować stawkę 0% w oparciu o potwierdzenie tożsamości towaru?

Odpowiedź 

Czytelnik ma prawo do zastosowania stawki 0% dla eksportu koni, na podstawie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. 

Uzasadnienie

Zgodnie z art.2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez organ celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych art.7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  • dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (eksport pośredni).

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa pomiędzy polską firmą a podatnikiem z Holandii  stanowić będzie eksport pośredni towarów.
W eksporcie towarów stawka podatku VAT wynosi 0%, przy czym warunkiem niezbędnym do zastosowania preferencyjnej stawki podatku jest posiadanie stosownych dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza granicę Unii Europejskiej.
W przypadku eksportu pośredniego podatnik musi posiadać kopię dokumentu, w którym organ celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z kopii tego dokumentu musi również wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art. 41 ust.11 ustawy o VAT).
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że  przepisy podatkowe, nie wskazują jako warunku  do zastosowania stawki 0 procent VAT dla eksportu konieczności podania numeru NIP,  lub REGON przez kontrahenta. 

 

Podstawa prawna:  art. 2 pkt 8, art 41 ust.11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.