Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Miastu nie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT, gdyż zbudowana droga nie będzie związana wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Miasto udostępni bowiem miejsce postojowe (bezpłatnie) w ramach zadań własnych, droga będzie również wykorzystywana przez innych użytkowników np. pobliski stadion, Szkołę Podstawową, a realizacja przedmiotowej inwestycji należy do zadań własnych gminy.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 17 stycznia 2020 roku 0111-KDIB3-2.4012.742.2019.2.EJU.

Sytuacja Podatnika

Miasto jest czynnym podatnikiem VAT. Miasto za pomocą własnej jednostki budżetowej – Miejskiego Zarządu Dróg, zrealizował projekt polegający na wybudowaniu płatnego parkingu. Parking usytuowany jest na gruncie Miasta i będzie oddany w trwały zarząd na rzecz jednostki. Zbudowany jest w całości poza obszarem pasa drogowego. Realizacja przedmiotowej inwestycji należy do zadań własnych gminy w myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 8 marca l990 r. o samorządzie gminnym. W ramach przedmiotowego projektu dokonano przebudowy drogi awaryjnej. Korzystanie z usług parkingowych odbywa się odpłatnie poprzez uiszczenie:

  • opłaty naliczanej godzinowo (zróżnicowanie ze względu na czas postoju, pierwsze 3 godziny bezpłatne),
  • opłaty rocznej (abonament dla mieszkańca bez gwarancji miejsca parkingowego),
  • opłaty miesięcznej (abonament dla przedsiębiorcy bez gwarancji miejsca parkingowego).

Droga będzie również wykorzystywana przez innych użytkowników np. pobliski stadion, Szkołę Podstawową. 

Stanowisko Dyrektora

Ogólna zasada dotyczącaw art.86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Dyrektor wskazał, że warunek uprawniający do pełnego odliczenia podatku naliczonego nie zostanie spełniony, gdyż przedmiotowa droga nie będzie związana wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji w rozpatrywanej sprawie nie można przyznać pełnego prawa do odliczenia podatku VAT. Miastu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT wyłącznie w zakresie w jakim w jakim droga dojazdowa (awaryjna) będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych. Wydatki ponoszone na przebudowę drogi będą miały związek zarówno z wykonywaną przez miasto działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT jak i działalnością inną niż działalność gospodarcza, niepodlegającą opodatkowaniu. Droga awaryjna nie będzie związana wyłącznie z odpłatnym świadczeniem usług lecz także z nieodpłatnym udostępnianiem miejsc postojowych. 
W przypadku bowiem gdy opłata za parking nie jest pobierana (pierwsze trzy godziny postoju są bezpłatne) nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 gdyż po stronie Miasta nie będzie dokonywana aktywność polegająca na wykonywaniu jakiejkolwiek odpłatnej usługi, lecz Miasto udostępni miejsce postojowe (bezpłatnie) w ramach zadań własnych.  Droga będzie również wykorzystywana przez innych użytkowników np. pobliski stadion, Szkołę Podstawową, a realizacja przedmiotowej inwestycji należy do zadań własnych gminy. Tym samym droga dojazdowa (awaryjna) nie będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych tj. do odpłatnego udostępniania miejsc postojowych. W celu odliczenia podatku naliczonego, w pierwszej kolejności będzie miał obowiązek przypisania konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. 

Podstawa prawna: art. 86 ust.1ustawy o podatku od towarów i usług.