Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

October 30, 2018

Przedsiębiorcy podlegający rozliczeniom podatkowym pod „wyspecjalizowany” urząd skarbowy

0 1133

Spółka jawna oraz Spółka z o.o. i spółka komandytowa - w 2017 roku osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług powyżej 5 mln euro, w związku z tym czy te spółki podlegają pod wyspecjalizowane urzędy, czy te przepisy ich nie dotyczą.

ODPOWIEDŹ

Tylko spółka z o.o. osiągająca przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług co najmniej 5 mln euro powinna być obsługiwana przez „wyspecjalizowany” urząd skarbowy.

UZASADNIENIE

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24.02.2017 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo wyszczególnia min. kategorie podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo.

Do kategorii tych podatników i płatników należą:

podatkowe grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń społecznych, jednostki działające na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz o funduszach inwestycyjnych, fundusze emerytalne, oddziały lub przedstawicielstwa firm zagranicznych,

podmioty z kapitałem zagranicznym tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które:

  • a) jako rezydenci biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw, albo

  • b) są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu Prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo

  • c) jako rezydenci w rozumieniu Prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów,

firmy z wielomilionowymi przychodami tj. osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro ustalony na podstawie sprawozdania finansowego. W przypadku, gdy na podstawie sprawozdania nie jest możliwe ustalenie przychodu, to przyjmuje się kwotę wynikającą z zeznania podatkowego CIT lub na podstawie deklaracji VAT.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna nie posiada organów zarządzających. Jej sprawy są prowadzone i jest ona reprezentowana przez każdego ze wspólników. W ramach rozliczeń podatkowych, każdy ze wspólników indywidualnie rozlicza się z podatku dochodowego. Zatem nie występuje rozliczenie spółki zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka komandytowa jest również spółka osobową. Spółka jako podmiot (tak jak spółka jawna) nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podatek dochodowy rozlicza każdy wspólnik prowadzący działalność gospodarczą w tej formie.

Powyższe oznacza, że spółka jawna oraz spółka komandytowa nie spełniają warunków, na podstawie których „wyspecjalizowany” urząd skarbowy objąłby takie jednostki obsługą.

Z wymienionych spółek tylko spółka z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zatem tylko ta spółka spełniając warunki przychodu będzie podlegała pod „wyspecjalizowany” urząd skarbowy.

Paulina Matuszewska

Podstawa prawna: art. 2, art. 4 ustawa z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577), art. 1 ustawa z dnia 15 lutego 1992  roku o podatku dochodowym od osób prawnych, § 1, § 2, § 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 roku w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo.