Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przekazanie na rzecz syna maszyny rolniczej do mielenia zboża

Artykuły | April 27, 2020 | NR 101
0 1095

Ojciec jest rolnikiem i ma gospodarstwo rolne, jest także zarejestrowany, jako czynny podatnik VAT. W gospodarstwie ma maszynę, która mieli zboże, ale już jej nie będzie potrzebował. Syn, także czynny podatnik VAT chciałby, aby ojciec mu przekazał maszynę do jego działalności związanej z piekarnictwem. Ojciec od nabycia maszyny odliczył podatek VAT. Czy takie przekazanie będzie opodatkowane?

ODPOWIEDŹ

Tak, Nieodpłatne przekazanie maszyny rolniczej będzie podlegało opodatkowaniu VAT stawką w wysokości 23%. Czynność można udokumentować dowolnym dokumentem innym niż fakturą, np. notą. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Nieodpłatne przekazanie jest tożsame z odpłatną dostawą towarów. Za dostawę towarów bowiem, uważa się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem czynność ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ przy nabyciu tej maszyny przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Przekazanie maszyny należy opodatkować stawką VAT 23%.
Na czynność tą można wystawić dowolny dokument inny niż faktura, np. notę. O sposobie dokumentowania nieodpłatnego przekazania jest wyrok WSA w Poznaniu z 7 czerwca 2018 roku, sygn. akt I SA/Po 198/18.  Zdaniem Sądu „ (…) fakturowaniu podlega sprzedaż, którą co do zasady stanowią czynności odpłatne. Stwierdzić natomiast należy, że nie podlegają dokumentowaniu fakturą nieodpłatne świadczenia, które jedynie dla potrzeb ich opodatkowania zostały zrównane w skutkach podatkowych z czynnościami odpłatnymi. „ „(…)   nieodpłatne świadczenia na gruncie ustawy nie powinny być dokumentowane fakturą. Bowiem nabywca takich świadczeń (towarów lub usług) nie ponosi ekonomicznego ciężaru nabycia tych towarów i usług w związku z czym nie może mieć prawa do odliczenia podatku VAT z takiej czynności. Tym samym nieodpłatne świadczenia nie powinny być dokumentowane fakturą VAT z wykazanym podatkiem należnym. Obowiązujące obecnie przepisy nie nakładają na podatników żadnych formalnych obowiązków 
w zakresie dokumentowania fakturami nieodpłatnych świadczeń”.

Podstawą opodatkowania tej czynności zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy będzie cena nabycia tej maszyny, określona w momencie jej dostawy. 
Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) nieodpłatne przekazanie maszyny rolniczej należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania oraz w pozycji 20 podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 29a ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.