Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dla celów podzielonej płatności nasza Spółka posiada dwa rachunki VAT w dwóch różnych bankach. W przypadku zapłaty podatku VAT korzystamy z jednego z tych rachunków w zależności od wysokości podatku i ilości środków finansowych zgromadzonych na tych rachunkach. Co jednak w przypadku, gdy wysokość podatku do zapłaty będzie wyższa od ilości środków zgromadzonych na każdym z tych rachunków. Czy możliwe będzie zasilenie jednego rachunku VAT poprzez przelew środków z drugiego rachunku VAT w innym banku? Czy dla dokonania takiego przepływu konieczne będzie uzyskanie zgody naczelnika urzędu skarbowego?

Odpowiedź

Przepisy Prawa bankowego umożliwiają przepływ środków z jednego rachunku VAT podatnika (posiadacza rachunku) na inny rachunek VAT tego podatnika, ale tylko gdy są one prowadzone w tym samym banku. Oznacza to, że nie ma takiej możliwości  gdy rachunki VAT prowadzone są przez różne banki. 

Uzasadnienie

Odpowiadając na powyższe pytanie należy zacząć od przepisów Prawa bankowego. Rozdział 3a ustawy Prawo bankowe zatytułowany „Rachunek VAT” reguluje zasady otwierania i prowadzenia tego rachunku. Stosownie do art. 62a ust. 3 dla rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla tego samego posiadacza bank prowadzi jeden rachunek VAT, niezależnie od liczby prowadzonych dla tego posiadacza rachunków rozliczeniowych. W przypadku prowadzenia więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego dla tego samego posiadacza bank prowadzi, na wniosek tego posiadacza, więcej niż jeden rachunek VAT. 
Natomiast w myśl art. 62b ust. 1 pkt 3 tej ustawy rachunek VAT może być uznany wyłącznie środkami pieniężnymi pochodzącymi z tytułu przekazania środków z innego rachunku VAT posiadacza rachunku VAT prowadzonego w tym samym banku. Z powyższego wynika, iż :

  • podatnik podatku VAT może mieć więcej niż jeden rachunek VAT w tym samym banku lub być posiadaczem kilku rachunków VAT, ale w różnych bankach,
  • przepływ środków możliwy jest wyłącznie z jednego rachunku VAT podatnika (posiadacza rachunku) na inny rachunek VAT tego podatnika, ale prowadzony w tym samym banku.

Zatem nie ma takiej możliwości w przypadku gdy rachunki VAT prowadzone są przez różne banki. Na dokonanie przelewu pomiędzy dwoma rachunkami VAT w tym samym banku nie jest wymagana zgoda naczelnika urzędu skarbowego. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wymagają takiej zgody tylko w przypadku przekazania środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek bankowy dla których jest prowadzony ten rachunek VAT, prowadzonych przez ten sam bank – art. 108b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. 
Co zatem w przypadku, gdy wysokość podatku do zapłaty będzie wyższa od ilości środków zgromadzonych na każdym z tych rachunków? Zasady realizacji przelewów przez bank reguluje art. 62c Prawa bankowego. Zgodnie z treścią tego artykułu w celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą podatku od towarów i usług rachunek VAT nabywcy towarów i usług i uznaje tą kwotą jego rachunek rozliczeniowy zgodnie z komunikatem przelewu – ust. 1. 
W przypadku braku środków na rachunku VAT, w celu realizacji przelewu, bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu. 
W przypadku posiadania środków na rachunku rozliczeniowym w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu bank nie realizuje przelewu – ust. 2 i 4.
Natomiast jeżeli ilość środków na rachunku VAT jest niewystarczająca na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług wskazanej w komunikacie przelewu, w celu realizacji przelewu, bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług, na podstawie komunikatu przelewu - ust. 3. 
W przypadku realizacji przelewu w celu, o którym mowa w art. 62b ust. 2 pkt 2 (przelew na rachunek urzędu skarbowego lub ZUS), bank, który prowadzi rachunek rozliczeniowy podatnika, obciąża kwotą wskazaną w poleceniu przelewu rachunek VAT podatnika i uznaje tą kwotą jego rachunek rozliczeniowy. W przypadku posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na realizację powyższego przelewu bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy podatnika na podstawie polecenia przelewu. W przypadku posiadania środków na rachunku rozliczeniowym 
w wysokości niewystarczającej na realizację przelewu, bank nie realizuje przelewu – art. 62c ust. 7, 8 i 9 Prawo bankowe.
 

Podstawa prawna: art. 62a ust. 3, art. 62b  ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 2, art. 62c ust. 1-4  i ust. 7-9 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe oraz art. 108b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.