Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NA BIEŻĄCO, TRZEBA WIEDZIEĆ

August 27, 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Rejestracja dla celów VAT u podatnika rozpoczynającego działalność

0 1222

Od 2 września chcę rozpocząć działalność gospodarczą i sprzedawać w sklepie internetowym pomadki do ust i lakiery do paznokci. Wiem, że na początku jestem zwolniona z VAT. Czy w tym celu muszę poinformować o zwolnieniu urząd skarbowy, czy jednak to zwolnienie zadziała automatycznie z mocy przepisów?

Odpowiedź 

Od  1 września 2019 r. prowadząc  sklep internetowy i sprzedając m.in. wyroby kosmetyczne nie może Pani skorzystać ze zwolnienia od VAT.  Bez względu na przewidywany obrót musi Pani zarejestrować się do VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit.f ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 roku zwolnień, ze względu na obroty  nie stosuje się do podatników dokonujących m.in. dostaw preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1) w związku z zawarciem umowy 
w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.     
Zatem, bez względu na wysokość obrotów, rozpoczynając działalność w zakresie sprzedaży przez internet kosmetyków nie może Pani korzystać ze zwolnienia od podatku.  W tym celu musi Pani złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce Pani zamieszkania. Trzeba tego dokonać przed datą pierwszej sprzedaży. Przy rejestracji do celów VAT nie może Pani wybrać formy kwartalnego rozliczenia VAT. Obecnie na mocy  treści art. 99 ust. 3a ustawy o VAT podatnik nie może wybrać rozliczenia VAT w okresach kwartalnych przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja. Sama rejestracja jest bezpłatna. Jeżeli jednak zażąda Pani  potwierdzenia rejestracji, wówczas będzie Pani zobowiązana do dokonania opłaty skarbowej w wys. 170 zł. Opłatę należy uiścić na konto organu gminy na terenie której znajduje się  właściwy urząd skarbowy. 
Kolejną konsekwencją obowiązkowej rejestracji do VAT jest comiesięczne rozliczanie podatku w urzędzie skarbowym.  Deklaracje VAT-7 składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy. W tym samym terminie należy dokonać zapłaty zobowiązania.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 99 ust.3a, art. 96 ust.4, art.. 113 ust. 13  ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 roku.