Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

July 31, 2013

Reklama w Google a obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE

0 1991

Prowadzę działalność usługową, nie handluję z kontrahentami z innych krajów. Mój pracownik umieścił reklamę na Google, za co otrzymaliśmy fakturę od podatnika z Irlandii. Faktura jest z datą czerwcową. Czy muszę zarejestrować się jako podatnik VAT-UE i złożyć czynny żal?

ODPOWIEDŹ

Program Google AdWords jest usługą, za pomocą której można szybko i łatwo tworzyć i wyświetlać reklamy swojej firmy. Reklamy są wyświetlane wraz z wynikami wyszukiwania według słów kluczowych. Od 22 stycznia 2004 roku wszyscy reklamodawcy z Unii Europejskiej przestali być obsługiwani przez firmę Google Inc. (centrala w USA) i są obsługiwani oraz rozliczani przez spółkę Google Ireland Ltd., stąd otrzymał Pan fakturę z Irlandii. Podmiotem świadczącym usługę reklamową w ramach programu Google AdWords jest firma Google, natomiast odbiorcą usługi (jej nabywcą) jest firma, która umieszcza reklamę w internecie.

Usługa reklamy internetowej należy do usług elektronicznych, a zgodnie z art.28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia takich usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z tym przepisem, faktura dokumentująca usługę Google AdWords wystawiona będzie bez należnego podatku, co spowoduje zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek rozpoznania importu usługi u jej nabywcy.

Zgodnie z art.97 ust.3 pkt 1 w zw. z art.97 ust.1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący importu usług są zobowiązani przed dniem dokonania pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej, np. przed dokonaniem importu usługi Google AdWords, zarejestrować się jako podatnicy VAT-UE. Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, przy tego rodzaju imporcie usług, są zobowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL, jednak brak numeru VAT-UE nabywcy na fakturze usługowej nie oznacza, że nie mamy do czynienia z importem usług. Jest to błąd, który nie przesądza o zmianie kwalifikacji usługi.

W związku z tym, pomimo, że nie dokonał Pan rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, powinien Pan udokumentować import usługi i ująć to rozliczenie w korekcie deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym usługa została wykonana, lub, jeżeli wcześniej zapłacił Pan za usługę, za miesiąc dokonania płatności. Należy nadmienić, że zakup usługi Google AdWords jest neutralny podatkowo, tzn. podatek należny równa się podatkowi naliczonemu, pod warunkiem, że usługa będzie służyła czynnościom opodatkowanym VAT.

Ponadto należy pamiętać, że przepisy dotyczące składania informacji podsumowujących VAT-UE dotyczą wyłącznie przypadków ściśle wskazanych w ustawie. Import usług wykazać należy jedynie w standardowej deklaracji miesięcznej, nie podlega od wykazaniu w informacji podsumowującej.

Jak wynika z pytania, nie jest Pan pewien, czy zarejestrować się jako podatnik VAT UE przed rozliczeniem otrzymanej od Google faktury i czy pisać czynny żal. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wskazują, że przed dniem dokonania pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej, należy dokonać rejestracji jako podatnik VAT-UE, więc należałoby dopełnić tego obowiązku. Niezgłoszenie się dla celów uzyskania numeru VAT-UE nie podlega jednak karze. Jeżeli zatem podatnik nie dopełni ciążącego na nim obowiązku, w tym zakresie nie musi obawiać się odpowiedzialności karnej. Jak już wcześniej wspomniałam, brak Pana numeru VAT-UE na otrzymanej fakturze, nie zmienia faktu, iż transakcja ta podlega opodatkowaniu z tytułu importu usług. Ustawodawca nie uzależnia bowiem miejsca świadczenia usług, a co za tym idzie, obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług, od tego, czy podatnik dokonał stosownej rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Czynny żal jest określeniem nieformalnym, dlatego też tego zwrotu nie znajdziemy w obowiązujących przepisach. Jest to szczególny rodzaj zawiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego), np. niezłożeniu w terminie deklaracji lub zeznania podatkowego, nie odprowadzeniu należnych podatków. Prawo do złożenia korekty deklaracji wynika z art. 81 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Przy korekcie deklaracji nie ma potrzeby składania dodatkowego pisma czynnego żalu w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej. Złożenie błędnej deklaracji podatkowej, na skutek czego podatek został uszczuplony lub narażony na uszczuplenie, podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Nie grozi Panu jednak grzywna, gdy prawidłowo skoryguje Pan deklarację i uzasadni korektę. Należy pamiętać, że korekta deklaracji jest skuteczna, gdy zostanie złożona wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Iwona Porez