Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Remont klatki schodowej w budynku szkoły publicznej

Artykuły | September 28, 2020 | NR 106
0 2159

W budynku szkoły publicznej znajdują się mieszkania własnościowe. Szkoła jest jednostką budżetową i podlega centralizacji VAT (jesteśmy podatnikiem VAT czynnym). Za zgodą właścicieli szkoła przeprowadziła remont klatki schodowej. Faktura za wykonanie usługi nie zawiera podatku VAT, wykonawca jest zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług. Czy przy refakturowaniu kosztów dla mieszkańców należy naliczyć VAT? Jeśli tak, jaką zastosować stawkę?

ODPOWIEDŹ 

Czytelnik dokonując refakturowania usługi remontu klatki schodowej na właścicieli mieszkań, które znajdują się w budynku szkoły powinien wystawić refakturę ze stawką 8% pod warunkiem, że budynek szkoły wraz z klatką schodową należy do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i mieści się w dziale 11.

UZASADNIENIE

W myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nabywa usługę we własnym imieniu, ale na rzecz innego podatnika, to dochodzi do odsprzedaży tej usługi. Podatnik pełni tu dwie role: najpierw kupuje usługę, a następnie w niezmienionej postaci, w tej samej kwocie i opodatkowanej tą samą stawką VAT odsprzedaje ją innemu nabywcy. Zatem staje się w tym wypadku usługodawcą. 

Zatem, jeżeli szkoła nabyła usługę remontową dotyczącą klatki schodowej we własnym imieniu, ale na rzecz właścicieli mieszkań, które znajdują się w budynku szkoły, to uznaje się, że szkoła działa w charakterze usługobiorcy, a następnie usługodawcy w stosunku do  właścicieli mieszkań. 

Jeżeli, jak w tym przypadku, usługa została nabyta od przedsiębiorcy niebędącego czynnym podatnikiem VAT, jej potwierdzeniem jest faktura bez naliczonej kwoty podatku VAT. W momencie odsprzedaży, czynny podatnik VAT odsprzedając tą usługę zobowiązany jest do naliczenia wg odpowiedniej stawki podatku VAT, tj. takiego, jaki byłby naliczony przez sprzedawcę, gdyby był on czynnym podatnikiem VAT. Zatem, przy refakturowaniu usługi nabytej od nievatowca należy zastosować stawkę podatku właściwą dla danej usługi.

Stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych związanych z obiektami budowlanymi lub ich częściami zaliczonymi do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Z kolei obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w  Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w  dziale 11.  

Natomiast przez  budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z  wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w  budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w  Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w  dziale 12, oraz  obiekty sklasyfikowane w  Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w  klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z  opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o  której mowa w  art.  2 pkt 19 ustawy z  dnia 20 lutego 2015  r. o  odnawialnych źródłach energii z  zastrzeżeniem ust. 12b (tj. z wyłączeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni użytkowej pow. 300 m2 oraz w przypadku lokali mieszkalnych pow. 150 m2).
Oznacza to, że dla zastosowania stawki 8% muszą zostać spełnione łącznie w/w warunki. W przeciwnym razie  taką usługę należy opodatkować stawką VAT 23%.

Należy również pamiętać, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej w/w limity, 8% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem:

  • powierzchni elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów;
  • powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych;
  • powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.

Czytelnik nabył usługę remontową na rzecz właścicieli mieszkań znajdujących się w budynku szkoły. Jeżeli zatem budynek szkoły wraz z klatką schodową należy do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i została zawarta umowa na remont tego budynku wówczas zastosowanie znajdzie 8% stawka VAT. 

Jeżeli jednak limity powierzchniowe zostaną przekroczone, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym na potrzeby VAT w całkowitej powierzchni użytkowej. 


Podstawa  prawna: art. 2 pkt 12, art. 8 ust. 2a, art. 41 ust. 12 pkt 1, ust.12a -.ust. 12c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.