Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

June 30, 2014

Remont mostu położonego w Polsce przez kontrahenta z Holandii

0 1045

Przy remoncie mostu położonego na terytorium Polski nasza firma skorzystała z usług holenderskiego kontrahenta. Czy nasza Spółka powinna rozliczyć tą usługę jako import usług? Czy usługa ta podlega opodatkowaniu na terytorium Polski?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji Państwa Spółka nie będzie miała obowiązku rozliczenia importu usługi remontu mostu położonego na terytorium Polski, pod warunkiem że Spółka holenderska zarejestruje się w Polsce i rozliczy podatek VAT z tego tytułu. Jeśli natomiast holenderska Spółka nie zarejestruje się dla celów VAT w Polsce, to Państwa firma stanie się podatnikiem z tytułu nabycia tych usług i tym samym rozliczy ją na zasadach przewidzianych tak jak dla import usług.

UZASADNIENIE

Co do zasady, dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług miejsce świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). W myśl wskazanego przepisu art. 28b ust. 1, 2 i 3 miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli natomiast podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług będzie miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Od powyższej zasady ustawodawca określił pewne wyjątki. I tak między innymi w przypadku usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT). Zatem z powyższej regulacji wprost wynika, że w przypadku usług, o których Państwo piszecie tj. remontu mostu położonego w Polsce, miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Polski. Co do zasady w przypadku usług związanych z nieruchomościami, podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku będzie usługodawca zagraniczny (w tym wypadku holenderska spółka) nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, pod warunkiem że jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb podatku VAT zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT jako „podatnik Vat czynny” . Jeśli natomiast Państwa kontrahent nie zarejestruje się w Polsce jako „podatnik VAT czynny” i nie rozliczy podatku z tego tytułu, obowiązek rozliczenia podatku ciążyć będzie na usługobiorcy (w tym wypadku Państwa Spółce)- art. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W takim przypadku Państwa Spółka rozliczy wskazaną usługę na zasadach przewidzianych tak jak dla importu usług.

W omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstanie na takich samych zasadach jak w przypadku usług świadczonych przez podmioty krajowe. Z mocy art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT obowiązek ten powstanie z chwilą wystawienia przez usługodawcę faktury. Natomiast jeśli usługodawca nie wystawi faktury dokumentującej usługi remontu mostu lub wystawi ją z opóźnieniem to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu wystawienia faktury czyli 30. dnia od dnia wykonania usług budowlanych (art. 19a ust. 7). Przy czym należy wziąć również pod uwagę zasady określenia momentu obowiązku podatkowego dla otrzymania przed wykonaniem usługi zapłaty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Jeżeli zatem przed wykonaniem usługi uiściliście Państwo zaliczkę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej uiszczenia.

W takim przypadku Państwa Spółka będzie zobowiązana określić również prawidłowo podstawę opodatkowania z uwzględnieniem zasad określonych w art. 29a ust.1 oraz art. 31a ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania w imporcie usług będzie wszystko co stanowi zapłatę. Przy czym przeliczenia na złote Spółka dokona według średniego kursu NBP na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Możecie Państwo również dokonać przeliczenia według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim wypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Import usług, dla których podatnikiem będzie Państwa Spółka należy wykazać w deklaracji VAT–7 w części C „rozliczenie podatku należnego” poz. 27 i 28. Kwota VAT należnego z tytułu tej transakcji będzie stanowić również kwotę podatku naliczonego do odliczenia, którą możecie Państwo rozliczyć w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji, pod warunkiem że uwzględnicie Państwo w deklaracji VAT-7 kwotę podatku należnego z tej transakcji (art. 86 ust. 10b pkt 3).

Dagmara Kamieńska