Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

April 2, 2013

Rozdzielność majątkowa a roczna korekta podatku

0 975

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Pięć lat temu zakupiłem pawilon, wprowadziłem do ewidencji środków trwałych i odliczyłem VAT w całości (działalność wyłącznie opodatkowana). W październiku ubiegłego roku zrobiłem rozdzielność majątkową z żoną. W tym roku dokonamy podziału majątku i firma będzie zapisana na mnie. Czy to prawda że powinienem skorygować za ubiegły rok 1/10 odliczonego VAT od połowy pawilonu ?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan obowiązku korekty VAT odliczonego z tytułu zakupu pawilonu za ubiegły rok.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.91 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którym przy nabyciu przysługiwało pełne prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od nabycia środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15.ooo zł są zobowiązani dokonać korekty odliczonego podatku (w przypadku nieruchomości w ciągu 10 lat licząc od roku w którym zostały one oddane do użytkowania) w dwóch przypadkach:

1) gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż lub likwidacja działalności (art.91 ust.4),

2) gdy w okresie korekty nastąpi zmiana prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (art.91 ust.7).

Jak wynika z treści pytania, likwidacja działalności nie nastąpiła. Należałoby natomiast zastanowić się, czy w opisanej sytuacji mamy do czynienia z czynnością sprzedaży lub ze zmianą prawa do obniżenia podatku.

Zgodnie z art.2 pkt 22 ustawy o VAT pod pojęciem sprzedaży należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Z art.7 ust.1 i 2 tej ustawy wynika natomiast, że przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie z art.51 oraz 511 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy jak i majątek nabyty później.

Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

„Ustanowiona zatem rozdzielność majątkowa rodzi skutki prawne tylko na przyszłość. Ten majątek, który małżonkowie zgromadzili wspólnie, będzie nadal majątkiem wspólnym. Dopiero od dnia zawarcia umowy każdy z nich zacznie tworzyć swój majątek własny. Zatem majątek nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej jest nadal majątkiem wspólnym. Aby zlikwidować wspólność majątku nabytego dotychczas, nie wystarczy ustanowienie rozdzielności majątkowej. Konieczne jest zawarcie umowy o podział majątku dorobkowego bądź dokonanie takiego podziału na drodze sądowej, prowadzących w rezultacie do zniesienia współwłasności” – takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPB1/415-54/08-2/PJ z 15 kwietnia 2008 roku.

Skoro zatem w ubiegłym roku dokonał Pan rozdzielności (bez podziału majątku), to do zniesienia współwłasności pawilonu nie doszło, nadal zatem jak przed ustanowieniem rozdzielności był Pan współwłaścicielem całej nieruchomości - nie nastąpiło w tym przypadku przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel połową pawilonu wyłącznie na żonę, a zatem nie można tu mówić o sprzedaży czy też czynności zrównanej ze sprzedażą w tej części.

W przedmiotowej sprawie nie nastąpiła również zmiana prawa do obniżenia podatku naliczonego, gdyż:

• nadal był Pan współwłaścicielem całego pawilonu (w wyniku planowanego podziału majątku w tym roku będzie Pan wyłącznym właścicielem nieruchomości),

• nadal wykorzystywał Pan całą nieruchomość do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych.

Podsumowując, ponieważ w opisanej w pytaniu sytuacji nie nastąpiła żadna z katalogu wymienionych w art.91 ustawy o podatku od towarów i usług czynności powodujących konieczność dokonania rocznej korekty, nie ma Pan obowiązku korekty podatku VAT odliczonego z tytułu zakupu pawilonu za ubiegły rok.

Katarzyna Domińska