Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

September 30, 2016

Rozliczenie dostawy dokonanej na terytorium Unii na rzecz kontrahenta amerykańskiego

0 836

Firma amerykańska zamówiła u klienta w Polsce wysokospecjalistyczny komputer. Towar zostanie wysłany kurierem do Chorwacji, gdzie odbierze go przedstawiciel amerykańskiej firmy. Towar nie opuści Unii Europejskiej, pozostanie w Chorwacji. Na wystawionej fakturze znajdowały się będą dane kontrahenta z USA. Jak należy rozliczyć tę transakcję, czy mamy do czynienia z eksportem?

ODPOWIEDŹ

Jeśli kontrahent z Ameryki jest zidentyfikowany w Chorwacji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej i towar został przemieszczony na terytorium tego kraju wówczas mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, która po spełnieniu określonych warunków może zostać opodatkowana stawką podatku 0%.

Jeśli kontrahent amerykański nie poda ważnego numeru nadanego mu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej w Chorwacji wówczas mamy do czynienia z dostawą krajową.

UZASADNIENIE

Aby mieć do czynienia z eksportem towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, transakcja musi spełnić kilka warunków, w tym, towar musi opuścić terytorium Unii Europejskiej. W przedmiotowej sytuacji towar po przetransportowaniu do Chorwacji pozostanie na jej terenie. Nie ma znaczenia, że podmiot dla którego wystawiamy fakturę znajduje się poza terytorium wspólnoty. W przedstawionej sytuacji nie dojdzie zatem do eksportu towarów.

W opisanym przypadku możliwe jest zajście jednej z dwóch sytuacji : kontrahent ze Stanów Zjednoczonych Ameryki jest na terytorium Chorwacji zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej, a co za tym idzie ma nadany nr VAT-UE lub nie jest zgłoszony do takiej transakcji i tym samym nie może wystąpić jako strona wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Rozważając pierwszą z sytuacji, gdy kontrahent z USA posiada numer VAT-UE i towar zostanie przemieszczony z Polski na terytorium Chorwacji, wówczas należy rozpoznać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ustawy o VAT. W sytuacji gdy Czytelnik dokona dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i Czytelnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju oraz Czytelnik składając deklarację podatkową, w której wskazuje tę dostawę towarów jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE może skorzystać z opodatkowania dostawy według stawki podatku 0%.

Z kolei analizując sytuację, gdy dostawa towarów odbywa się tylko do Chorwacji a kontrahent ze Stanów Zjednoczonych Ameryki nie ma nadanego numeru VAT-UE, wówczas nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jak już wspomniano powyżej w przedmiotowej sytuacji nie mamy również do czynienia eksportem towarów. W tej sytuacji mamy do czynienia ze sprzedaż dokonaną na terytorium kraju opodatkowaną stawką właściwą dla tej dostawy. W tej sytuacji należy wystawić fakturę ze stawka 23% i dokonać rozliczenia podatku należnego w Polsce.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 2 pkt 8, art. 13 ust. 1 i 2, art. 42 ust. 1 ustawy o VAT.