Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

June 1, 2014

Rozliczenie faktur paliwowych z firmy DKV z naliczonym podatkiem VAT

0 7487

Jak rozliczyć fakturę z Firmy DKV gdzie  kwota do zapłaty za paliwo naliczona jest w euro, netto i VAT 19%. Czy możemy odliczyć VAT z danej faktury?

ODPOWIEDŹ

Polski podatnik nie ma prawa do odliczenia w deklaracji VAT podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, ma natomiast możliwość ubiegania się o zwrot podatku zapłaconego za granicą w ramach procedury VAT-REF (Value-Added Tax Refund).

Zgodnie z art.89 ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), podatnik ubiegający się o zwrot podatku od wartości dodanej w odniesieniu do nabytych przez niego towarów i usług lub w odniesieniu do zaimportowanych przez niego towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju, składa wniosek za pomocą środków komunikacji elektronicznej o dokonanie takiego zwrotu za pośrednictwem właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego do właściwego państwa członkowskiego.

Z przepisów wynika, że podatnik może ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej w ramach procedury VAT-REF pod warunkiem, że:

  1. jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Polsce,

  2. dokonane zakupy służą działalności gospodarczej i są związane ze sprzedażą opodatkowaną lub sprzedażą mieszaną w Polsce (nie mogą to być czynności zwolnione z podatku),

  3. nie posiada siedziby, albo stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kraju UE, w którym został poniesiony wydatek,

  4. nie jest zarejestrowany do celów podatku VAT w kraju UE, w którym został poniesiony wydatek.

Podstawą do ubiegania się o zwrot podatku zapłaconego za zagranicą jest wniosek VAT-REF, który składa się do zagranicznego urzędu skarbowego za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Składany wniosek powinien dotyczyć okresu nie dłuższego niż rok i nie krótszego niż kwartał, a ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 30-go września następnego roku.

W dalszej części omówimy problematykę związaną z ujmowaniem w księgach faktur zakupowych (kosztowych) od firmy DKV, na których figuruje podatek od wartości dodanej.

Firma DKV oferuje posiadaczom kart paliwowych dwa sposoby rozliczania się oraz oferuje pomoc w odzyskiwaniu podatku zapłaconego za granicą przy zakupie paliwa.

Posiadacz karty może podpisać z DKV umowę na „fakturowanie netto”, co powoduje, że pomimo wykazanego na fakturze podatku za zakup paliwa nabywca płaci tylko kwotę netto, firma DKV płaci podatek od wartości dodanej dostawcom paliwa i występuje o jego zwrot do urzędu skarbowego. W przypadku rozliczeń netto, polski podatnik ujmuje w księgach koszty paliwa w kwocie netto wykazanej na fakturze.

W drugim przypadku rozliczenia pomiędzy DKV, a posiadaczem karty dokonywane są w kwotach brutto, a zapłacony podatek odzyskiwany jest w zwykłym trybie. Wówczas DKV oferuje pomoc w odzyskiwaniu podatku VAT w ten sposób, że na zlecenie posiadacza karty zajmuje się tym spółka ERS, należąca do DKV. Zwrot podatku następuje wówczas z chwilą, gdy zagraniczny urząd skarbowy dokona fizycznego zwrotu tego podatku na konto firmy DKV, a ta pomniejszy nam płatność za fakturę o kwotę otrzymanego zwrotu podatku. W przypadku ubiegania się o zwrot podatku w trybie zwykłym powstaje pytanie, czy koszty zakupu paliwa należy ujmować w księgach w kwocie netto, czy brutto?

Dopuszczalne są dwa alternatywne rozwiązania i zależą one od przyjętej przez jednostkę polityki rachunkowości :

  1. koszty zakupu paliwa ujmuje się w księgach w kwocie netto, natomiast kwotę podatku VAT ujmuje się na rozrachunkach z zagranicznym urzędem skarbowym,

  2. koszty zakupu paliwa ujmowane są w księgach w kwocie brutto, natomiast kwota zwróconego podatku VAT (w kwocie wynikającej z decyzji), ujmowana jest w księgach rachunkowych jako przychód okresu, w którym otrzymała zwrot.

O ile pierwsze rozwiązanie nie budzi żadnych wątpliwości od strony podatkowej, to w drugim przypadku rodzi się pytanie, czy podatek VAT ujęty w kosztach paliwa może być traktowany jako koszt uzyskania przychodu do celów podatkowych, czy tez nie?

Zgodnie z art.16 ust.1 pkt. 46a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PDOP), nie uważa się za koszt uzyskania przychodu podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony  w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Czy fakt, że podatnik może się ubiegać o zwrot podatku w ramach procedury VAT-REF oznacza, że podatek od wartości dodanej zapłacony w innym państwie nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem organów podatkowych przepis art. 16 ust.1 pkt.46a (PDOP) dotyczy tylko polskiego podatku VAT, a co za tym idzie, podatek VAT zapłacony w innym państwie UE może być uznany za koszt podatkowy, natomiast jego zwrot stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Takie stanowisko przyjęła między innymi Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacjach z 16 marca 2009, sygnatura IBPBI/1/415-1007/08/BK i z 9 kwietnia  2009, sygnatura IBPBI/1/415-276/09/ KB.

W mojej ocenie bezpieczniejsze pod względem podatkowym jest pierwsze rozwiązanie, gdyż podatek zapłacony za granicą znajduje się poza rozliczeniami podatku dochodowego i w ten sposób podatnik nie naraża się na ewentualne uszczuplenie tego podatku. Rozwiązanie to jest również poprawniejsze od strony rachunkowej, gdyż zachowana jest w nim zasada współmierności przychodów i kosztów, czego nie można powiedzieć w przypadku drugiego rozwiązania.

Dorota Mróz

Biegły Rewident