Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO

June 30, 2016

Rozliczenie faktury z błędnie opodatkowanymi towarami podlegającymi odwrotnemu obciążeniu

0 1032

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny otrzymuje fakturę za materiały budowlane, wśród których znajdują się także materiały, które powinny być objęte odwrotnym obciążeniem a są opodatkowane 23%. Kupujący ją zapłacił i przyniósł do mojego biura rachunkowego. Czy Sprzedawca powinien wystawić korektę do tej faktury „minusując” ją o te materiały i wystawić osobną fakturę na te materiały? Czy ewentualnie Podatnik może odliczyć VAT od towarów „oo”? Co zrobić jak nie dostanę tej korekty?

ODPOWIEDŹ

Do każdej nieprawidłowej faktury winna być wystawiona korekta, jednakże otrzymując fakturę z towarami, które powinny być objęte odwrotnym obciążeniem, w przypadku gdy Czytelnik nie otrzyma korekty może sam dokonać prawidłowego rozliczenia w składanej deklaracji.

UZASADNIENIE

Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na przesunięciu obowiązku rozliczenia VAT należnego na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa określonych towarów.

Generalną zasadą odwrotnego obciążenia jest to, że w przypadku transakcji dokonywanej przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, na rzecz innego podatnika VAT czynnego, której przedmiotem będzie towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT). Dostawca winien w takiej sytuacji wystawić fakturę bez podatku, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie”, a odbiorca w złożonej deklaracji deklaruje podatek należny z tytułu danej transakcji oraz podatek naliczony, jeżeli przysługuje mu prawo do odliczenia podatku.

Pytanie Czytelnika dotyczy sytuacji, gdy podatnik otrzymał fakturę za materiały budowlane, które powinny być objęte odwrotnym obciążeniem, a są opodatkowane 23%. Czy dostawca powinien wystawić korektę do tej faktury „minusując” ją o te materiały i wystawić osobną fakturę na nie, czy ewentualnie podatnik może odliczyć VAT od towarów objętych odwrotnym obciążeniem.

Na mocy art.88 ust.3a pkt 2 ustawy o podatku VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Tak więc Czytelnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, gdyż transakcje te nie podlegają opodatkowaniu.

Odnośnie konieczności wystawienia faktury korygującej, to przepisy art.29a ust.13 ustawy o VAT wskazują, że obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Należy wskazać, że w przepisie tym jest mowa o fakturze z wykazanym podatkiem. W przypadku opisanym przez Czytelnika korekta dotyczyłaby wykazania towarów objętych odwrotnym obciążeniem bez podatku.

Należy pamiętać, że w przypadku zakupu towarów objętych odwrotnym obciążeniem, obowiązek opodatkowania ciąży na Czytelniku w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. z chwilą dokonania dostawy tych towarów. Poza tym, dla Czytelnika jako nabywcy, taka transakcja jest neutralna podatkowo, pod warunkiem, że zakup jest związany z czynnościami opodatkowanymi. Nabywca towaru, wymienionego w zał. Nr 11 do ustawy o VAT, w deklaracji dla podatku od towarów i usług wykazuje podatek należny i naliczony w tej samej wysokości (art. 86 ust. 10b pkt 3).

Wprawdzie za poprawne wystawienie faktury odpowiada wystawca faktury, ale nabywca także, w pewnym stopniu ponosi odpowiedzialność za jej treść. Czytelnik w momencie otrzymania faktury, wiedząc o błędnym opodatkowaniu towarów objętych odwrotnym obciążeniem, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze przez dostawcę.

Ze względu na specyfikę opodatkowania zakupu towarów objętych odwrotnym obciążeniem, nie widzę przeszkód aby Czytelnik samodzielnie i prawidłowo rozliczył otrzymane pozycje dotyczące zakupów towarów z zał. nr 11 w składanej deklaracji.

Nie sądzę, aby w przypadku ewentualnej kontroli organ podatkowy kwestionował taki sposób rozliczenia. Oczywiście korekta winna być wystawiona przez sprzedawcę / w stosunku do całej faktury/, jednak w przypadku jej otrzymania i tak należałoby skorygować wcześniej złożoną deklarację. Tak więc, w przypadku opisanym w pytaniu, Czytelnik może w składanej deklaracji od razu rozliczyć prawidłowo otrzymaną fakturę, tzn. wykazać podatek należny i naliczony od towarów objętych odwrotnym obciążeniem, a od pozostałych nabyć odliczyć podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 17 ust.1 pkt 7, art. 19a ust. 1, art. 29a ust.13, art. 86 ust. 10b pkt 3, art.88 ust.3a pkt.2, art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.