Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

August 2, 2017

Rozliczenie faktury zmniejszającej wartość WNT w związku z reklamacją

0 1159

W 2016 roku rolnik nabył w ramach WNT nawóz od litewskiego podatnika. Zareklamował jego jakość i otrzymał w czerwcu 2017 fakturę obniżającą wartość tych nawozów (1000 euro), opodatkowaną litewskim podatkiem VAT 21%. Jak to potraktować, jak odszkodowanie z prośbą o anulowanie faktury (bez VAT) i wystawienie noty uznaniowej przez litewskiego podatnika czy jako korekta WNT z prośbą do litewskiego podatnika o korektę faktury do stawki 0%?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji Czytelnik powinien potraktować otrzymany dokument jako fakturę korektę WNT i rozliczyć ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2017 roku.

UZASADNIENIE

Podstawą opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów (art 30 a ust. 1 w powiązaniu z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jednocześnie podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Zgodnie bowiem, z art. 29 a ust.10, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust.13, obniża się o:

  • kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

  • wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

  • zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

  • wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Ponadto, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 wystawia się fakturę korygującą. Rozliczenia faktury korygującej w związku z udzieloną obniżką ceny należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymano, a w przypadku braku takiego dokumentu, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma zwrot pieniędzy.

Kontrahent litewski wystawił fakturę z litewskim podatkiem VAT 21%. W takiej sytuacji Czytelnik może wystąpić z prośbą o wystawienie korekty faktury z preferencyjną stawką podatku 0%. Jeśli kontrahent nie zrobi takiej korekty to Czytelnik powinien do kwoty brutto zakupu doliczyć podatek VAT według stawki krajowej (zostanie on wykazany w rejestrze VAT zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupu).

Reasumując, otrzymanie w związku z uznaną reklamacją faktury korygującej, stanowi podstawę do korekty podstawy opodatkowania w tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Korekty tej należy dokonać poprzez pomniejszenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego oraz kwoty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej w rozliczeniu za miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę.

UWAGA: Jeżeli faktura korygująca wystawiona jest w walucie obcej to do jej przeliczenia powinien być stosowany kurs pierwotny, tj. kurs zastosowany do przeliczenia WNT, którego korekta dotyczy. Zasady przeliczania waluty obcej na walutę polską określa art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej należy zastosować kurs średni waluty obcej ogłoszony przez NBP:

  • na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub

  • na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury - jeżeli zgodnie z krajowymi przepisami o VAT podatnik mógł wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawił ją w terminie.

EWIDENCJA W DEKLARACJI: W deklaracji VAT-7(17) Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy wykazać w pozycji 23 podstawę opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny; po stronie podatku naliczonego nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto, w pozycji 46 podatek naliczony.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art 30a ust. 1 w powiązaniu z art. 29a ust. 1, art. 29a ust. 10, art. 106j ust. 1 pkt 1 i 2, art.31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT.