Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

November 30, 2017

Rozliczenie importu towarów w przypadku niezachowania warunku wynikającego z art. 33a ustawy

0 1423

Spółka importuje towary spoza Unii. Na podstawie art. 33a ust. 6 ustawy o VAT korzysta z możliwości niepłacenia VAT w chwili importu, ale rozlicza VAT należny i naliczony w deklaracji. Stało się tak, że w kwietniu 2017 wystąpił import, a nie został dochowany termin powiadomienia o tym Urzędu Celnego. Urząd Celny przysłał zawiadomienie, że wszczęte zostanie postępowanie, którego efektem będzie konieczność zapłacenia VAT z odsetkami - brak możliwości rozliczenia tego VAT w deklaracji za kwiecień 2017. VAT z odsetkami został natychmiast zapłacony, mimo braku decyzji UC. Czy w związku ze spodziewaną decyzją UC należy skorygować deklarację VAT i w podatku należnym wykazać tę transakcję jako sprzedaż krajową, a nie jako import towarów podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy? Czy spółka ma prawo do odliczenia tego VAT w deklaracji za trzeci, a jeszcze lepiej za czwarty kwartał? Spółka rozlicza się kwartalnie z tego podatku.

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy podatnik zapłacił naczelnikowi urzędu skarbowego podatek należny wraz z odsetkami z tytułu importu z uwagi na niedochowanie wymogu przedstawienia w terminie właściwych dokumentów oraz wykazał kwotę podatku w deklaracji VAT ma prawo dokonania korekty kwoty podatku należnego. Korekta następuje w deklaracji za okres, w którym podatnik dokonał wpłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Z importem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy następuje przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium UE (art.2 pkt 7 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.33 ust. 1 i ust.4 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art.17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku, z zastrzeżeniem art. 33a-33c.

Natomiast z art.33a ust.1 i ust.2 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego, którego realizacja jest uzależniona od wcześniejszego wydania pozwolenia i w którym okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów. Aby skorzystać z tej procedury należy przedstawić naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, przed którym podatnik dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • a) zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,

  • b) potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.

Podatnik jest obowiązany do przedstawienia naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

W przypadku gdy podatnik, w terminie, 4 miesięcy nie przedstawił wymaganych dokumentów, traci prawo do rozliczenia podatku na zasadach określonych w art 33a ust. 1, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w deklaracji podatkowej. Podatnik jest obowiązany do zapłaty naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego kwoty podatku wraz z odsetkami.

W przypadku gdy naczelnik urzędu skarbowego właściwy do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego pobrał kwotę podatku, o której mowa wyżej, a podatnik rozliczył tę kwotę podatku w deklaracji podatkowej, podatnik ma prawo do dokonania korekty kwoty podatku w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym kwota tego podatku została pobrana.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku:

  • a) wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego,

  • b) należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a.

Skoro Czytelnik utracił prawo do rozliczenia w deklaracji VAT podatku należnego z tytułu importu towarów w stosunku do których nie złożył w terminie stosownego powiadomienia to, zdaniem Redakcji, mamy w tym przypadku do czynienia z sytuacją opisaną w art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy i zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w tej sytuacji nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Dokumentami celnymi w przypadku importu towarów są dokument SAD lub poświadczone zgłoszenie celne PZC (przy elektronicznym zgłoszeniu celnym).

Zatem jeżeli Czytelnik dokonał rozliczenia importu towarów w deklaracji za II kwartał 2017r. (po stronie podatku należnego i naliczonego) i w tym okresie otrzymał dokument celny to powinien dokonać jedynie korekty podatku należnego, wpłaconego do urzędu skarbowego, „in minus” w polu 25 i 26 ( import towarów podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy) w deklaracji VAT-7K za kwartał, w którym dokonał zapłaty podatku VAT wraz z odsetkami z tytułu importu towarów.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7K w kwartale, w którym dokonano zapłaty podatku wraz z odsetkami należy skorygować „in minus” import towarów podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy w poz. 25 podstawę opodatkowania i w pozycji 26 podatek należny.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.33 ust. 1 i ust.4, art.33a ust.1, 2, 6, 7 i 9, art. 86 ust. 2 pkt 2 i art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.