Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA

June 1, 2015

Rozliczenie nabycia szkolenia prowadzonego w Polsce przez stowarzyszenie z USA

0 1135

Uniwersytet jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Pracownik naszego uniwersytetu był na szkoleniu (kurs zawodowy doszkalający) w innym mieście w Polsce organizowanym przez inną uczelnię, ale prowadzonym przez stowarzyszenie z USA. Otrzymaliśmy od tego stowarzyszenia fakturę w euro, bez podatku VAT. Jak rozliczyć tę fakturę - odwrotne obciążenie, czy nabycie usług w kraju?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n).

Zatem odnosząc się do przedstawionego pytania należy uznać, iż miejscem świadczenia usług szkoleniowych jest Polska.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust. 1 pkt 4. Stosownie natomiast do art.17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku VAT, podatnikami są podmioty nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 (jako VAT czynny),

b) usługobiorcą jest:

- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 (jako VAT UE),

- w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Powyższe oznacza, iż import usług ma miejsce wówczas, gdy usługodawcą jest podatnik z Unii Europejskiej oraz z krajów trzecich, a usługobiorcą podmiot krajowy zarejestrowany lub obowiązany do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE, pod warunkiem, że miejscem opodatkowania tych usług jest Polska.

Wystawienie przez amerykański podmiot faktury bez podatku VAT wskazuje, iż nie posiada on siedziby działalności gospodarczej na terenie Polski i w związku z tym nie ciąży na nim obowiązek rozliczenia tego podatku.

W sytuacji, gdy uczelnia nabyła usługi edukacyjne świadczone przez zagraniczny podmiot, po otrzymaniu faktury powinna opodatkować szkolenie w Polsce z tytułu importu usług.

Ryszard Bielik