Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

August 3, 2017

Rozliczenie nabycia usługi turystycznej od kontrahenta z Czech

0 1094

Biuro turystyczne z Polski zakupiło dla swojego klienta usługę turystyczną od kontrahenta z Czech. Usługa zawierała noclegi, wyżywienie, zwiedzanie i rejs statkiem. Czech wystawił fakturę bez VAT z odwrotnym obciążeniem. Czy zrobił prawidłowo? Usługi turystyczne powinny być opodatkowane w miejscu gdzie świadczący usługę ma siedzibę. Dodatkowo jeżeli rozpoznam import usług to muszę zapłacić VAT należny a nie odliczę VAT naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli biuro turystyczne nabędzie od kontrahenta zagranicznego kompleksową usługę turystyczną opodatkowaną przy zastosowaniu procedury marży, to stosuje przepisy dotyczące opodatkowania w miejscu, gdzie usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. W innym przypadku jest zobowiązane do rozpoznania importu usług.

UZASADNIENIE

Biura podróży świadczące usługi turystyki mogą być opodatkowane w procedurze VAT marża, która stanowi szczególną formę rozliczania. Przy czym marża to różnica między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (usługami dla bezpośredniej korzyści turysty są usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, np. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie). Należy pamiętać, że procedura marży nie ma zastosowania do usług turystyki składających się wyłącznie ze świadczeń własnych, a także, że nie wszystkie biura turystyczne wybierają tę formę opodatkowania.

Przy świadczeniu usług turystyki szczególne zasady ustalenia miejsca świadczenia (opodatkowania) dotyczą wyłącznie podatników rozliczających się na zasadzie marży, czyli usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty. I tak, w przypadku świadczenia usług turystyki, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Przepis ten miałby zastosowanie jednak w przypadku, gdyby kontrahent z Czech był opodatkowany w procedurze marży. Wówczas zakupione usługi przez Biuro Podróży z Polski musiałyby zostać opodatkowane przez usługodawcę w kraju jego siedziby, czyli w Czechach. Niestety, w przypadku nabywania towarów lub usług dla bezpośredniej korzyści turysty odliczenie VAT nie przysługuje. Przy zakupie innych towarów czy usług / nieodnoszących się do sprzedaży objętej marżą / podatnik ma prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych.

Reasumując, z opisu zawartego w pytaniu należy uznać, że Biuro Turystyczne z Polski zakupiło usługę turystyczną jako kompleksową usługę świadczoną na rzecz turysty. Jednocześnie z faktury dokumentującej zakup usługi wynika, że kontrahent z Czech uznał, że nie mają zastosowania przepisy dotyczące miejsca świadczenia i polskie Biuro winno rozpoznać import usług.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) Import usług z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać po stronie podatku należnego: w pozycji 27 podstawę opodatkowania i w pozycji 28 podatek należny natomiast po stronie podatku naliczonego: w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.2 pkt.9, art.5 ust.1, art.8 ust.1, art.17 ust.1 pkt 4, art.28n, art. 119 ustawy o VAT.