Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

December 1, 2018

Rozliczenie usług spawania świadczonych na terytorium Niemiec

0 4889

Osoba fizyczna jest podatnikiem VAT i prowadzi w Polsce działalność gospodarczą w ramach której będzie wykonywała usługi spawania. Na chwilę obecną usługi te będzie wykonywała tylko na terenie Niemiec, na rzecz niemieckiego podatnika podatku VAT. Usługi spawania polegają na spawaniu konstrukcji stalowych do budowy tuneli. Prace spawalnicze wykonywane są na terenie hali i robione są dla jednej firmy. Elementy konstrukcji tuneli są następnie odsprzedawane bezpośrednio dla firmy która montuje je na tunelach drogowych lub w kopalniach. Konstrukcje te są uniwersalne i pasują do różnych tuneli lub kopalni.Z jakiego art. ustawy o VAT powinny być rozliczane te usługi: z art. 28e czy 28b i jakie deklaracje powinniśmy wypełnić i złożyć w Polsce w zakresie rozliczenia podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Usługi opisane przez Czytelnika należy rozliczyć zgodnie z art.28b ustawy o VAT. Usługi te należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE oraz w poz. 11 i 12 deklaracji VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z licznymi zastrzeżeniami określonymi w: ust. 2-4 oraz art.28e, art.28f ust. 1 i 1a, art.28g ust. 1, art.28i, art.28j ust. 1 i 2 oraz art.28n).

Jednocześnie w art. 28e ustawy o VAT ustanowiono szczególną zasadę określania miejsca świadczenia w przypadku usług związanych z nieruchomościami. Przepis ten stanowi, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis art. 28e ustawy o VAT stanowi wyjątek od zasady, przyjmując jako kryterium nie usytuowanie podmiotu, lecz przedmiotu, którym jest nieruchomość. Usługi które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według jej miejsca położenia. Kryterium położenia nieruchomości jest tu zatem decydujące – determinuje docelowo miejsce opodatkowania usługi związanej z daną nieruchomością. Co istotne, zasada wyrażona w art. 28e ustawy o VAT obejmuje wyłącznie usługi, które dotyczą konkretnej nieruchomości. Usługi związane z nieruchomościami to również takie usługi, które są związane z częściami składowymi danej nieruchomości np. z elementami i urządzeniami zamonowanymi na stałe. Za stały związek z nieruchomością należy uznać każdy zainstalowany element stanowiący integralną część budynku lub konstrukcji, bez którego budynek lub konstrukcja są niepełne, czy też każdy element, sprzęt lub maszynę zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji (np. drzwi, okna, dachy, schody, windy).

W opisanej sytuacji konstrukcje stalowe są uniwersalne i pasują do różnych tuneli i kopalni. Zatem nie mozna uznać, że prace wykonane przez Czytelnika są związane z konkretną nieruchomością lub z jakąś częścią, która jest trwale powiązana z nieruchomościami. Dlatego w przypadku Czytelnika zastosowanie znajdzie art.28b ust.1 ustawy o VAT. Co oznacza, że Czytelnik opodatkowuje usługi zgodnie z miechanizmem odwrotnego obciążenia. W takim przypadku zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca, czyli podatnik niemiecki.

W przypadku gdy będą świadczone usługi podlegające pod art. 28b ustawy o VAT, konieczna jest rejestracja do VAT-UE. Rejestracja jest konieczna także w przypadku, gdy Czytelnik korzysta ze zwolnienia od VAT z uwagi na limit obrotów tj. na podstawie art.113 ustawy o VAT (art.97 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). Rejestracji dokonuje się na druku VAT-R w części C.3 formularza. Przy sprzedaży lub nabywaniu usług należy zaznaczyć pole nr 58 w przypadku podatnikó VAT czynych lub pole nr 60 w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia oraz wskazać przewidywaną datę rozpoczęcia dokonywania tych czynności. Zgłoszenia należy dokonać jeszcze przed pierwszą transakcją.

Prosimy pamiętać także o zapisie art.109 ust.3a ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art.28b, stosuje się odpowiednio przepisy art.19a ust.1-3 i 8.

Czytelnik z tytułu świadczonych usług wystawia fakturę, w której nie wykazuje stawki i kwoty podatku. Poniżej ewidencja gdy podatnik zobowiązany jest do składania deklaracji VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) wykazuje usługi świadczone na rzecz kontrahentów z UE, które nie są opodatkowane w Polsce, w poz. 11 i 12 deklaracji VAT (dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju i w tym świadczenie usług, o których mowa w art.100 ust.1 pkt 4), W informacji podsumowującej VAT-UE:

  • wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług należy wykazać w części E (informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług).

  • korzysta ze zwolnienia na mocy art.113 (z uwagi na limit sprzedaży):

    • nie ma obowiązku składania deklaracji VAT (art.99 ust.7 ustawy o VAT),

    • składa informację podsumowującą VAT-UE.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.28b ust.1, art.28e, art.97 ust.1 i ust.3, art.99 ust.7, art.100 ust.1 pkt 4, art.109 ust.3a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.