Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 31, 2016

Rozliczenie usługi hotelarskiej świadczonej w kraju

0 886

Czy firma posiadająca rachunek za hotel w Polsce z Hotels.com (płatność za rezerwację on-line kartą płatniczą) powinna rozliczyć VAT od usługi hotelarskiej? Czy jest to import usług? Posiadany rachunek zawiera informację, że „niniejszy rachunek nie jest fakturą VAT”. Kraj głównej siedziby firmy właściciela hotelu to USA.

ODPOWIEDŹ

Miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi hotelowej jest terytorium Polski. Zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu świadczenia tej usługi będzie usługodawca (właściciel hotelu).

UZASADNIENIE

Zasada ogólna, wynikająca z art.28b ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą, posiada siedzibę działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art.28c ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zasada ta ma zastosowanie bez względu na to, czy strony transakcji mają siedzibę działalności gospodarczej lub miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, czy poza nim.

Należy jednak pamiętać, iż od powyższej zasady ogólnej ustanowiono szereg wyjątków.

Zgodnie z art. 28e ustawy  o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Z przepisu tego wyraźnie wynika, że nie ma tu znaczenia siedziba którejkolwiek ze stron umowy (usługobiorcy czy usługodawcy, polski czy zagraniczny), gdyż jasno jest powiedziane, że miejscem świadczenia wymienionych usług związanych z nieruchomościami jest miejsce (a więc państwo), w którym nieruchomość jest położona. Tak więc przedmiotowe usługi hotelarskie opodatkowane będą w kraju położenia hotelu, czyli w Polsce.

Przepisy zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, wprowadzają mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, który polega na opodatkowaniu usług przez usługobiorcę.

Warunkiem zastosowania odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dla usług, do których stosuje się art. 28e jest aby usługodawca nie posiadał siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju oraz nie był zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Usługobiorcą natomiast musi być min. podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy posiadający siedzibę działalności gospodarczej bądź stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, tj. w Polsce.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę zapis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, należy uznać że obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu świadczenia usług hotelarskich leży po stronie właściciela hotelu, gdyż posiadając stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie kraju w przedmiotowej sprawie występuje jako podatnik podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b, 28c i 28e ustawy o VAT.