Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak rozliczyć usługę transportową przy imporcie towaru? Zakup towaru w Rosji, faktura zakupu na 16550 euro. Transport przez firmę litewską, faktura na 1000 euro z rozbiciem, że do granicy UE - 500 euro i od granicy UE do miejsca przeznaczenia - 500 euro. Wartość celna wyliczona 16550 x 4,5540 = 75368,70 + transport do granicy UE 500 x 4,5540 = 2277 razem 77645,70 ~ 77646. Podstawa opodatkowania z tytułu importu wyliczona: wartość celna 77646 + cło 2096 + transport nie ujęty w wartości celnej 2277 (500 x 4,5540) razem 82019. Czy dodatkowo ująć fakturę transportu w ewidencji VAT jako import usług i w jakiej wysokości i z jaką stawką VAT?

Odpowiedź

W przypadku importu towarów do podstawy opodatkowania należy wliczyć koszty transportu. Zatem, nie należy już ujmować w ewidencji VAT faktury za transport. 
Zauważyć trzeba, że podatek należny z tytułu importu towarów jest obliczany i wykazywany przez importera (podatnika) w zgłoszeniu celnym według krajowej stawki VAT obowiązującej dla danego towaru.

Uzasadnienie

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej, a w przypadku gdy towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur:

  1. uszlachetniania czynnego,
  2. odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,
  3. składowania celnego,
  4. tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed objęciem towarów jedną z procedur celnych,
  5. wolnego obszaru celnego
    - miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom.

Jak stanowi art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Z kolei w myśl art. 30b ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.
Podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia - o ile nie zostały włączone do wartości celnej - ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu (art. 30b ust. 4 ustawy).
Regulacje w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy imporcie towarów wskazują koszty, które należy wliczyć do podstawy opodatkowania. Z przepisu  30b ust. 4 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że wśród kosztów dodatkowych wliczanych do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów wymienione są koszty transportu. Oznacza, to że Czytelnik prawidłowo wliczył do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów koszty transportu. Zatem faktury za transport nie należy już dodatkowo wykazywać w ewidencji. Koszty te nie stanowią importu usług. 
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 26a ust. 1, art. 29a ust. 1, art. 30b ust. 1, art. 30b ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług