Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozliczenie VAT z tytułu nabycia w Belgii koparki gąsienicowej

Artykuły | January 28, 2020 | NR 98
0 2548

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność będąca czynnym podatnikiem VAT oraz VAT-UE zakupiła w Belgii od podatnika używaną koparkę gąsienicową. Czy powinna zapłacić podatek VAT i akcyzę? Jak w deklaracji VAT ująć ten zakup?

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelnik powinien zakup koparki gąsienicowej z Belgii rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Od powyższej transakcji należy w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego zapłacić podatek należny oraz złożyć informację podsumowującą VAT-UE. Natomiast, jeżeli zakup służy do działalności opodatkowanej Czytelnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego. Czytelnik ma także obowiązek złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-23. Nabycie koparki gąsienicowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności należy ustalić czy koparka gąsienicowa jest środkiem transportu. Przez nowe środki transportu, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług rozumie się przeznaczone do transportu osób lub towarów: pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta. 
Natomiast przez „inne środki transportu”, o których mowa w ustawie o VAT należy rozumieć środki transportu tożsame z nowymi, jednak nie spełniające warunku uznania ich za „nowe środki transportu” w postaci przebiegu lub okresu, który upłynął od dopuszczenia ich do użytku. Dodatkowo należy odwołać się do art.38 ust. 1 Rozporządzenia Wykonawczego Rady UE nr 282/2011 zgodnie z którym  środek transportu obejmuje pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, 
i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu.  

W interpretacji indywidualnej 0114-KDIP1-3.4012.149.2018.1.JF z 24 maja 2018 roku .która dotyczyła uznania żurawia samojezdnego (dźwigu) za środek transportu została przywołana opinia Komitetu ds. VAT (taxud.c.1(2012)666432 - EN z dnia 10 maja 2012 r. Working papier nr 730). „W opinii Komisji żurawie są zaprojektowane do przenoszenia przedmiotów i w związku z tym nie ma znaczenia, czy muszą przenosić ten przedmiot na długim czy krótkim dystansie. Zdaniem Komitetu definicja z wykonawczego rozporządzenia 282/2011 stwierdza, że jedynym warunkiem jest to, że mają one być przeznaczone do przewozu przedmiotów. W rzeczywistości będą one przewozić przedmioty na krótkich dystansach, gdy będą pracować na konkretnym placu budowy, ale gdy muszą przenieść się do pracy w innym miejscu, dystans, na którym będą przenosiły dane przedmioty (dźwig) będzie większy”. Analogicznie zatem, zdaniem Redakcji należy uznać koparkę gąsienicową za środek transportu. 
W myśl ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.  WNT wystąpi, gdy dostawca  i nabywca mają status podatnika o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT lub podatnika podatku od wartości dodanej.  W opisanym przypadku warunki do uznania transakcji za WNT zostały spełnione, ponieważ ma miejsce pomiędzy podatnikiem VAT a podatnikiem od wartości dodanej zarejestrowanymi do transakcji  unijnych, następuje przeniesienie prawa do dysponowania towarem (koparką gąsienicową) na kontrahenta polskiego oraz towar jest przemieszczany z terytorium Belgii na terytorium Polski.  Podstawą opodatkowania WNT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy.  Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Obowiązek podatkowy natomiast powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Nabycie koparki gąsienicowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Czytelnik będzie miał zatem obowiązek opodatkować VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie koparki stawką VAT w wysokości 23% i wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycjach 23 i 24, w pozycji 38 kwotę podatku wykazanego w poz. 24 podlegającego wpłacie oraz po stronie podatku naliczonego w pozycjach 43 i 44 lub 45 i 46.  W zakresie odliczenia podatku naliczonego prosimy pamiętać o warunkach określonych w art. 86 ust. 10b pkt 2 i ust. 10g ustawy. W terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego należy zapłacić podatek należny do urzędu skarbowego oraz złożyć informację VAT-23 wraz z dołączoną kopią faktury.
Transakcja powinna być również ujęta w informacji podsumowującej VAT-UE. 

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(20) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (koparka) należy rozliczyć w pozycji 23 podstawę opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny. Natomiast po stronie podatku naliczonego w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 – podatek naliczony w przypadku nabyć towarów zaliczanych do środków trwałych, lub w przypadku pozostałych nabyć w pozycji 45 i 46. W informacji podsumowującej VAT-UE w części D dot.wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W informacji VAT-23 należy wskazać dane podmiotu oraz dane pojazdu.
 

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1, ust. 2, art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 2 i ust. 10g, art. 20 ust. 5, art. 30a w powiązaniu z art. 29a ust. 1 i ust. 6 i ust. 7, art. 31a ust. 1, art. 100, art. 103 ust. 4-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 100-107 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.