Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłam samochód ciężarowy z Niemiec do 3,5 tony. Mam fakturę, czy musi być ona tłumaczona? Jakie dokumenty muszę dostarczyć urzędowi skarbowemu?

ODPOWIEDŹ

Tak, faktura zakupu w języku obcym musi być przetłumaczona na język polski. Jeżeli środek transportu został zakupiony w innym kraju UE, a ma być użytkowany na  terytorium Polski - należy złożyć informację VAT-23 wraz z kopią faktury potwierdzającą nabycie środka transportu, przetłumaczoną na język polski.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w przypadku gdy środek transportu zakupiony w innym kraju UE, ma być zarejestrowany w Polsce, lub gdy nie podlega takiemu obowiązkowi, a ma być użytkowany na terytorium kraju - należy złożyć  informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu VAT-23  wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie i wpłacić należny podatek. 
Podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia ma obowiązek zapłaty podatku z tytułu nabycia samochodu. Zapłata ta powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli z chwilą wystawienia przez kontrahenta zagranicznego faktury dokumentującej nabycie, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Czytelnik fizycznie otrzymał środek transportu. Do informacji powinna zostać załączona kopia faktury potwierdzająca nabycie samochodu. Należy pamiętać, iż formularz VAT-23 nie jest deklaracją podatkową i nie służy do rozliczania podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. VAT-23 należy złożyć w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. 
Oprócz danych podatnika, VAT-23 uwzględnia dane środka transportu. Należy m.in. określić w formularzu jaki jest to środek transportu, jego markę, model, typ, kolor i numer rejestracyjny. Potrzebny jest numer podwozia/nadwozia lub ramy. Należy także wskazać, rok produkcji, datę dopuszczenia do użytku, przebieg, datę nabycia, cenę nabycia, walutę i datę faktury czy umowy stwierdzającej nabycie.
Tak więc, w informacji VAT-23 należy podać cenę nabycia samochodu, czyli kwotę i walutę wynikającą z faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego, 
Należy także pamiętać, że w deklaracji VAT-23 wartości nabycia nie przelicza się na złote, nie uwzględnia się także żadnych dodatkowych opłat, a jednie cenę widniejącą na fakturze. Natomiast przy obliczaniu kwoty podatku należnego do zapłaty z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy uwzględnić akcyzę, czy inne doliczone opłaty. Od 1 czerwca 2019 roku obowiązuje nowy wzór formularza VAT-23, jednak do końca bieżącego roku można składać stare druki.
Odnośnie tłumaczenia na język polski, należy pamiętać, że każdy dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim, a treść dowodu musi być pełna i zrozumiała. Tak więc, jeżeli złoży Pani VAT-23 wraz z oryginałem faktury, zostanie Pani wezwana do urzędu skarbowego w celu przedłożenia tłumaczenia tego dokumentu. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19 lub (20) WNT należy rozliczyć w poz.23 wartość netto i w poz. 24 podatek należny. W poz.38 należy wskazać kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu podlegającego wpłacie w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W poz. 43 i 44  -  kwota zakupu netto i podatek naliczony.


Podstawa prawna: Art.9 ust.1, art.10 ust. 1, art.30a, art.31a, art.103 ust.5 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 maja 2019 r. w sprawie wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu