Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

August 1, 2018

Rozliczenie WNT dokonanego przez Szkołę

0 1482

Jesteśmy jednostką budżetową - Szkołą Podstawową (sporządzamy cząstkową deklarację VAT-7), nabywcą jest Gmina, która jest podatnikiem VAT. W marcu 2018 dokonano zakupu lamp do projektorów od sprzedawcy zarejestrowanego w Czechach w Praskim Sądzie Miejskim. Na fakturze widnieje nr NIP-UE z przedrostkiem CZ, a także zapis że faktura uprawnia do odliczeń podatkowych. Stawka VAT na fakturze wynosi 0% z adnotacją „do towarów i usług podlegających opodatkowaniu od wartości dodanej VAT, zostaną doliczone odpowiednie stawki VAT zgodnie z art. 196 dyrektywy Rady 2006/112/WE”. Czy powstał obowiązek z tytułu WNT? Czy możemy skorzystać z limitu wynoszącego 50.000 zł zgodnie z art.10 ust.1 ustawy o VAT? Czy szkoła powinna naliczyć podatek i odprowadzić do US? Jeżeli tak, to w jakiej stawce? Kto powinien wykazać transakcję w informacji podsumowującej VAT-UE, Gmina czy Szkoła?

ODPOWIEDŹ

Gmina zobowiązana jest rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie, nawet jeśli nie dokonała rejestracji w urzędzie skarbowym w zakresie wewnątrzwspólnotowych transakcji.

UZASADNIENIE

Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) określa art.9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu, w/w przepis stosuje się pod warunkiem, że:

• nabywcą towarów jest:

a. podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika lub

b. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa powyżej,

• dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o  którym mowa w  pkt 1 lit. a.

Natomiast art. 10 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,  o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy:

• dotyczy towarów, do których miałyby odpowiednio zastosowanie przepisy art. 45 ust. 1 pkt 9, art. 80, art. 83 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 10 i 18, z uwzględnieniem warunków określonych w tych przepisach;

• dotyczy towarów innych niż wymienione w pkt 1 nabywanych przez:

a) rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej,

b) podatników, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem i którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego   o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,

c) podatników u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

d) osoby prawne, które nie są podatnikami

- jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty 50.000 zł.

Po centralizacji Gmina wraz z jej jednostkami stanowi całość tzn. tylko Gmina jest podatnikiem, a obroty poszczególnych jednostek organizacyjnych, także informacje o nabyciach wewnątrzwspólnotowych są rozliczane przez jednostkę samorządu terytorialnego, która je utworzyła - w tym przypadku przez Gminę.

W opisanej w pytaniu sytuacji, Gmina jest czynnym podatnikiem VAT, tak więc powinna rozliczyć każde wewnątrzwspólnotowe nabycie, bez względu na kwotę.

Ustawodawca nakłada na wszystkich podatników, którzy mają zamiar dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, obowiązek rejestracji w zakresie tych transakcji. Rejestracji takiej należy dokonać we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym najpóźniej dzień przed dokonaniem takiej transakcji. Należy to uczynić na druku VAT-R/UE. Ustawa o VAT nie zawiera przepisu, który wyłączałby możliwość dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w przypadku, w którym podatnik nie dopełnił obowiązku rejestracyjnego i w konsekwencji nie posiada statusu zarejestrowanego podatnika VAT UE. Nie zwalnia go to jednak z rozliczenia VAT z tego tytułu.

Jednostka budżetowa powinna złożyć swojej gminie „cząstkową” deklarację VAT-7 wraz z obowiązkową ewidencją sprzedaży i ewidencją zakupów oraz informację o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Po otrzymaniu przez gminę cząstkowych deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowujących, składa ona do właściwego dla siebie urzędu skarbowego jedną skonsolidowaną deklarację VAT-7 oraz informację podsumowującą, w której sumuje swoje dane oraz dane ze złożonych przez te jednostki deklaracji cząstkowych.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) WNT po stronie podatku należnego należy rozliczyć w poz. 23 podstawę opodatkowania i w poz. 24 podatek należny, natomiast po stronie podatku naliczonego w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony - jeżeli oczywiście przysługuje prawo do odliczenia VAT. W informacji podsumowującej VAT-UE(4) WNT należy wykazać w części D (informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów).

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.